Prilog: Amra Ličina

Na osnovu krivične prijave SIPE Tužilaštvo BiH formira predmet protiv osoba koje su spriječile hapšenje Milorada Dodika

Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na jučerašnjoj sjednici utvrdio je rang-listu kandidata za izbor zamjenika direktora SIPA-e. Najviše bodova dobio je Dragan Andrić, aktuelni inspektor SIPA-e, 97,85 posto, i on je trenutno prvorangirani, odnosno najuspješniji kandidat. Uporedo s ovim Tužilaštvo BiH prije nekoliko dana formiralo je predmet i započelo istragu protiv svih osoba koje su 23. aprila spriječile hapšenje Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, u prostorijama Administrativnog centra Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu.

 

Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH sačinio je rang-listu kandidata za izbor zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštite (SIPA). Kako je kazao predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija, prvoplasirani je Dragan Andrić, aktuelni policijski službenik i glavni inspektor u SIPA-i i on je osvojio 97,85% bodova.

“Đuro Knežević, aktuelni zamjenik direktora DKPT-a ostvario je 55 bodova. Time se i završava lista uspješnih kandidata. Igor Marić dugogodišnji načelnik kriminalističke policije MUP-a ZHK-a osvojio je 45 bodova i on nije na listi uspješnih kandidata jer je osvojio manje od 50 posto bodova. Kristijan Suknjov, načelnik Odjela uniformisane policije Srednjobosanskog kantona, četvrti je s 31,4 boda. Tako su članovi Nezavisnog odbora bodovali.”

Konkurs za izbor zamjenika direktora SIPA-e raspisan je nakon što je prethodni zamjenik direktora Zoran Galić razriješen dužnosti. Galić se od 9. jula prošle godine nalazi u bjekstvu, a Tužilaštvo BiH je 8. avgusta za njim raspisalo međunarodnu potjernicu.

Jedan od kandidata za zamjenika direktora SIPA-e Svevlad Hoffman, glavni policijski inspektor Granične policije BiH, za Radio Federacije prokomentarisao je izbor i rang-listu za zamjenika direktora SIPA-e.

“Smatram da policija u BiH nikada više nije bila pod tolikim stranačko-političkim utjecajem kao što je to danas slučaj. Neovisni odbor, nažalost, nije neovisno tijelo Parlamentarne skupštine BiH, kako je Zakon o neovisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH propisao, nego zbir devet članova izabranih voljom stranaka na vlasti u momentu njihovog imenovanja. Čast izuzecima, ali se većina članova nezavisnog odbora prilikom bodovanja i sačinjavanja rang-liste rukovodi interesima onih koji su ih imenovali.”

Treba podsjetiti da Agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine mjesecima funkcioniše bez direktora i zamjenika. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u oktobru prošle godine razriješilo je Zorana Galića s mjesta zamjenika SIPA-e, dok o ostavci Darka Ćuluma, podnesenoj 18. marta, nije raspravljano. A vraća li se Darko Ćulum na čelo Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine, pitanje je o kojem se uveliko špekuliše posljednjih dana. Naime, kao osnov za povratak u SIPA-u Ćulum vidi u činjenici da Vijeće ministara BiH nije prihvatilo, odnosno nije čak ni razmatralo njegovu ostavku, a njegov se radnički karton još uvijek nalazi u kadrovskoj službi SIPA-e. Svevlad Hoffman, glavni policijski inspektor Granične policije BiH.

“Situacija u SIPA-i jedan je pravi teatar apsurda. Direktor SIPA-e Darko Ćulum više od 50 dana neopravdano je odsustvovao s posla, čak nisu ni šihterice vođene za njegovo odsustvo. I sad čovjek razmatra mogućnost da se vrati. I sad zamislite da se radi o izboru direktora i zamjenika direktora Biblioteka Sarajevo. Bilo bi skandalozno.”

Uporedo s ovim Tužilaštvo BiH prije nekoliko dana formiralo je predmet i započelo istragu protiv svih osoba koje su 23. aprila spriječile hapšenje Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, u prostorijama Administrativnog centra Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu. Tužilaštvo BiH je istragu započelo i predmet formiralo na osnovu krivične prijave Agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Status osumnjičenih imaju šef obezbjeđenja prvog čovjeka RS-a Mišo Partalo i načelnik Policijske uprave Istočno Sarajevo Branimir Šehovac. Pozive će dobiti i 20 identifikovanih pripadnika MUP-a RS-a koji su bili prisutni u Istočnom Sarajevu u trenutku kada su im prišli inspektori SIPA-e. Početkom maja Policijska uprava Istočno Sarajevo podnijela je krivične prijave Republičkom javnom tužilaštvu RS-a protiv sedam policijskih službenika SIPA-e zbog pokušaja hapšenja predsjednika RS-a Milorada Dodika. Šerif Špago, član Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH.

“Prijetite upotrebom policije RS-a u situaciji kada SIPA treba da izvršava svoje zakonske obaveze i nadležnosti provođenja naloga Suda i Tužilaštva BiH, što je dovođenje u pitanje sigurnosti.“

U narednom periodu Ministarstvo sigurnosti BiH, koje je također mjesecima bez ministra, trebalo bi rang-listu uspješnih kandidata uputiti Vijeću ministara BiH na odlučivanje. Međutim, nažalost, kakav god da bude rasplet ove krizne situacije, očito je da je SIPA postala moneta za politička potkusurivanja. 

SIPA Milorad Dodik