Ministrica finansija SAD-a doputovala u četverodnevnu posjetu Kini
(Izvor: EPA-EFE/Pedro PARDO)

Ministrica finansija SAD-a doputovala u četverodnevnu posjetu Kini

Američka ministrica finansija Janet Yellen doputovala je u četvrtak u Peking kako bi započela četverodnevnu posjetu za koju se očekuje da će se fokusirati na ponovno jačanje veza između dvije najveće svjetske ekonomije, iako obje strane imaju slaba očekivanja od eventualnog ishoda.

Iako Peking želi više dijaloga kako bi poboljšao ekonomske veze, prihvatio je da su obje zemlje čuvanje vlastite nacionalne sigurnosti postavile iznad ekonomskih veza.

Kineski analitičari izjavili su državnim medijima da aprilski govor Yellen, koji je obezbjeđivanje interesa nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Država i njihovih saveznica rangirao kao vrhunski prioritet američke ekonomske politike prema Kini, nije pobudio optimizam oko posjete.

Zhu Feng, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Nanjing, izjavio je za novine Global Times da naglasak Yellen na nacionalnoj sigurnosti znači kako je malo vjerovatno da će Sjedinjene Države prekinuti "ekonomsko i tehnološko potiskivanje" Kine.

Yellen, koja je doputovala na aerodrom u kineskoj prijestolnici Pekingu u avionu američke vlade, naglasit će potrebu saradnje s Pekingom na klimatskim promjenama, spremnosti za pandemiju i givoirit će o drugim temama, saopćio je visoki zvaničnik američkog ministarstva finansija.

Također će poručiti svojim kineskim kolegama da Washington ne nastoji razdvojiti dvije ekonomije, zadržavajući pravo da ciljanim akcijama zaštite ljudskih prava i interesa američke nacionalne sigurnosti, dodao je zvaničnik.

Iako se ne očekuju veći pomaci, američki zvaničnici tvrde da će Yellen nastojati da otvori nove linije komunikacije i koordinacije o ekonomskim pitanjima i naglasit će posljedice isporuke oružane pomoći Rusiji, što Kina odlučno odbauje.

Kada se kineski ambasador Xie Feng susreo s Yellen u ponedjeljak u Washingtonu, pozvao je Sjedinjene Dežave da "obrate veliku pažnju" i krenu u rješavanje glavnih briga Kine oko ekonomije i trgovine.

Trgovinske takse koje je uvela Trumpova administracija i sankcije kineskim firmama glavna su briga zemlje, kaže Wu Xinbo, specijalista za američke studije na Univerzitetu Fudan, koji je upoznat s razmišljanjem Pekinga.

Dugo očekivano putovanje Yellen dolazi nekoliko sedmica nakon posjete državnog sekretara Antonyja Blinkena, koji se usuglasio s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom da međusobno rivalstvo ne bi trebalo prerasti u sukob, u jeku zamrzavanja pregovora između njihovih vojski.

Obje posjete smatraju se ključnim za poboljšanje komunikacije nakon što je američka vojska oborila kineski balon iznad Sjedinjenih Država.

Oni dolaze uoči mogućeg sastanka predsjednika Joea Bidena i Xija na skupu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje koji je zakazan za novembar u San Franciscu, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Kina SAD ministrica finansija