MINISTAR LOKMIĆ OČEKUJE POVEĆANJE BORAČKE NAKNADE
Borački dodatak za sve veterane rata u Federaciji BiH najvjerovatnije neće biti zakonski riješen do 31. decembra. Samim tim neće se naći ni u budžetu za narednu godinu, što je bio zahtjev Saveza boraca Federacije Bosne i Hercegovine. Najavljeni su protesti boračkih udruženja ukoliko Vlada ne popuni njihove zahtjeve.
Borački dodatak od jednu marku i 50 feninga po mjesecu provedenom u odbrani zemlje, za sve godine rata sumira se na oko 70 maraka po borcu. Dodatak je dogovoren unutar Radne grupe Vlade Federacije. Međutim, dalje od Radne grupe prijedlog nije otišao. Iz Saveza demobilisanih boraca Tuzlanskog kantona tvrde da nemaju nikakve garancije da su ih ozbiljno shvatili Vlada Federacije i Ministarstvo za boračka pitanja te da pokušavaju odugovlačiti proces usvajanja ovog prijedloga. Ukoliko Vlada ne prihvati njhove prijedloge, organizovat će mirne proteste - naveo je Ibrahim Mušić iz Saveza demobilisanih boraca Tuzlanskog kantona.
Međutim, ministar Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić ostaje optimističan. Mišljenja je da će prijedlog o boračkom dodatku ući u parlamentarnu proceduru i da će biti usvojen – uprkos finansijskom teretu na federalni budžet.
Na godišnjem nivou za isplatu boračkog dodatka za oko 383 hiljade 500 branitelja - potrebno je osigurati približno 237 miliona maraka. O prijedlogu Radne grupe treba se izjasniti Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, a potom i Federalni parlament.
Dio boraca nije zadovoljan predloženim iznosom, ističući da ne traže socijalnu pomoć, nego trajnu zakonsku naknadu kao priznanje za njihovu ulogu u odbrani zemlje. Prema važećem zakonskom prijedlogu, pravo na borački dodatak imaće osobe koje su u odbrani zemlje učestvovale godinu dana ili duže, ratni vojni invalidi te porodice poginulih boraca. Oni s manje od godinu dana učešća neće biti obuhvaćeni ovim zakonom.