Ministar Kraljević: Zakonom o fiskalizaciji reducirati sivu ekonomiju

Prilog Dubravke Piplica

Održana je sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine na kojoj je predstavljen zakon o fiskalizaciji transakcija. Predlagač je Federalno ministarstvo finansija, a bit će na dnevnom redu naredne sjednice Federalne vlade. Nakon sjednice, predsjednik ESV-a Safudin Čengić izjavio je da se ne može očekivati značajno povećanje minimalne plaće u 2026. godini.

Primjena zakona o fiskalizaciji transakcija u Federaciji BiH očekuje se od 1. jula naredne godine, kada će biti doneseni i drugi zakoni koji se odnose na smanjenje opterećenja rada. Istaknuto je da ima još mnogo posla, s obzirom na politička dešavanja. Predsjednik Ekonomsko-
-socijalnog vijeća Federacije Safudin Čengić kaže da je zakon izuzetno kvalitetan te da će 26. novembra biti održana nova sjednica Vijeća na kojoj će biti riječi o najnižoj plaći. Čengić je naveo i to da se ne može očekivati značajno povećanje minimalne plaće u 2026. godini. 

Ministar finansija Toni Kraljević kazao je da je svrha zakona o fiskalizaciji transakcija uspostavljanje sveobuhvatnog sistema izvještavanja Porezne uprave o poslovnim transakcijama. Osim toga, postižu se dva cilja - utvrđivanje iznosa PDV-a koji se prikuplja unutar Federacije te tačno određivanje drugih poreznih obaveza koje proizlaze iz tih transakcija. Prema procjenama, 18,6 posto BDP-a je siva ekonomija i fiskalizacija bi trebala stvoriti pretpostavke da ona bude svedena na minimum, rekao je federalni premijer Nermin Nikšić.

Prijedlog zakona sadrži 90 članova, što je povećanje u odnosu na prethodni Nacrt koji je imao 72. Trenutno se u Federaciji BiH primjenjuje Zakon o fiskalnim sistemima usvojen 2009. godine.