Minimalna pobjeda Željezničara nad Slobodom

Fudbaleri Željezničara pobijedili su danas u Sarajevu tuzkansku Slobodu sa 1:0, u susretu 21. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Željezničar je tako došao do prve pobjede u proljetnom dijelu prvenstva, ne računajući utakmicu Kupa, a strijelac jedinog gola bio je Nedim Mekić u 20. minuti iz penala.

Utakmica je odigrana na veoma teškom terenu i uprkos borbenosti oba tima nije obilovala prilikama. U prvom dijelu Željezničar je imao terensku inicijativu, a u 20. minuti došao je u vodstvo. U šesnaestercu Slobode Santosa je oborio golman Bukvić, sudija je pokazao na bijelu tačku odakle je siguran bio Mekić.

Nakon primljenog gola Sloboda je krenula nešto ofanzivnije ali bez konkretne završnice, dok ni Željezničar nije učinio gotovo ništa te se rezultat nije mijenjao.

U drugom poluvremenu ista slika na terenu. Obje ekipe imale su po jednu priliku, Željezničar preko Hodžića koji je bio neprecizan iz dobre situacije, te Sloboda preko Maksimovića čioji udarac je glavom izbiokirao Kosorić i tako sačuvao svoju mrežu.

Na kraju je ostalo 1:0 čime je Željezničar došao do devete pobjede u sezoni kojom se učvrstio na četvrtoj poziciji na tabeli i zadržao šanse da se bori za mjesto koje vodi u Evropu. S druge strane, Sloboda je pretrpjela deveti poraz i ostala je na začelju tabele.

Fudbalski klub Željezničar je u saradnji s udruženjem Pomozi.ba na ovoj utakmici organizovao humanitarnu akciju prikupljanja igračaka za djecu Turske i Sirije.

Navijači sarajevskog kluba donijeli su na stadion igračke koje su u prvoj minuti susreta, nakon poziva zvaničnog spikera, istakli ispred sebe nakon čega su fotografi i snimatelji zabilježili kadrove i tako promovisali akciju koja za cilj ima što veći odziv za ukupnu pomoć narodu Turske i Sirije. Volonteri udruženja Pomozi.ba na tribinama su prikupili igračke, a navijačima je ostavljena i mogućnost da na poluvremenu na ulazima igračke odlože u kutije.

Željezničar u srijedu očekuje gradski derbi protiv Sarajeva, koji će biti odigran u Zenici, a riječ je o odgođenom susretu 18. kola.