javljanje Dine Durmića (Federacija danas)

Obilježena 18. godišnjica od otvaranja MC Srebrenica – Potočari

Na današnji dan prije osamnaest godina zvanično je otvoren Memorijalni centar Srebrenica – Potočari. Tim povodom položeno je cvijeće, i odata počast svim šehidima koji su kao žrtve genocida ubijeni u julu 1995. godine. O tome je svjedočila i izložba „Koracima onih koji (ni)su prešli“ autora Azira Osmanovića koja je otvorena u bivšoj fabrici akumulatora u Potočarima.

Odlukom tadašnjeg visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna, 2000. godine je osnovan Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine koji je tri godine nakon toga i zvanično počeo rad. Bivši američki predsjednik Bil Klinton 20. septembra 2003. godine, otvorio je Memorijalni centar i prisustvovao dženazi i ukopu 107 žrtava genocida, koje su našle vječni smiraj pored do tada 882 žrtve genocida ukopane u martu i julu iste godine.

“Ovo je vrlo važno mjesto i ovo je dolina bijelih nišana. To je historija koja će govoriti i poslije Munire, i Kade, i Hatidže, i svih majki. Nikad niko neće moći reći i negirati da se dogodio genocid. Svaki nišan u ovoj dolini govori o sebi”, kazala je Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa.

Aktivnosti i programi koje realiziraju uposlenici ove institucije, od iznimnog  značaja za Bosnu i Hercegovinu, posvećeni su čuvanju istinu o genocidu nad Bošnjacima koji se dogodio na ovim prostorima. Nažalost, i nakon 18. godina od otvaranja Memorijalnog centra, u našoj zemlji je još ekstermnija situacija, smatraju u Memorijalnom centru.

“Niko ništa nije naučio, niti je Srbija išta naučila iz agresije na Bosnu i Hercegovinu, niti su bosanski Srbi išta naučili, a Boga mi nije ni Međunarodna zajednica ništa naučila”, poručio je Ševket Hafizović, predsjednik UO Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

Izložba pod nazivom "Koracima onih koji (ni)su prešli", autora Azira Osmanovića na različite načine prikazuje, patnju i bol onih koji nisu preživjeli. Na jednom mjestu su sakupljene izjave preživjelih svjedoka genocida i prikazani predmeti i lične stvari pronađene na lokacijama koje su u ljeto 1995. godine za većinu označavale smrt.

“Dio ove izložbe su ljudi koji prvi put govore o svojim sjećanjima na genocid u Srebrenici, tako da je to izuzetno bitno jer oni govore o predmetima koje smo mi pronašli, oni prepoznaju te predmete, koristili su i”, objašnjava autor.

Obilježavanje 18. godišnjice otvaranja Memorijalnog centra završeno je izborom kandidata odabranih za rad na naučno-istraživačkim projektima u budućem periodu.

federalna.ba

izložba Koracima onih koji (ni)su prešli