Medvedev poručio Washingtonu: Ne igrajte se s Rusijom

Medvedev poručio Washingtonu: Ne igrajte se s Rusijom
(Izvor: AA)

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća sigurnosti Rusije Dmitrij Medvedev u utorak navečer je, imitirajući grafički stil američkog State Departmenta, uputio poruku upozorenja Sjedinjenim Američkim Državama: „Ne igrajte se s Rusijom“.

„Sretan pravoslavni Božić, ruski svijet!“, napisao je Medvedev u objavi na društvenoj mreži, uz grafiku na kojoj je upečatljivim crvenim slovima ispisana poruka: „Ne igrajte se s Rusijom“.

Vizuelni odgovor Washingtonu

Objava je predstavljala direktan vizuelni odgovor na grafiku koju je ranije objavio zvanični nalog američkog State Departmenta na ruskom jeziku.

Američka objava sadržavala je crno-bijelu fotografiju predsjednika Donalda Trumpa i državnog sekretara Marca Rubija dok prate vojnu operaciju u Venecueli, uz poruku: „Ne igrajte se s predsjednikom Trumpom“.

U opisu objave, State Department je Trumpa predstavio kao „čovjeka od akcije“, uz retoričko pitanje i odgovor: „Zar niste znali?“

Retorička eskalacija

Medvedev je u svojoj objavi koristio isti font, grafičku šemu i strukturu poruke kakvu je upotrijebio Washington, što su analitičari protumačili kao namjernu retoričku eskalaciju nakon događaja u Caracasu.

Ova digitalna razmjena uslijedila je nekoliko dana nakon američkih vojnih operacija u glavnom gradu Venecuele, provedenih 3. januara. Prema izvještajima, uoči hapšenja venecuelanskog predsjednika Nicolása Madura i njegove supruge Cilie Flores zabilježene su eksplozije i intenzivne aktivnosti vojnih aviona iznad Caracasa.

Američka državna tužiteljica Pam Bondi nakon operacije je objavila optužbe za „narko-terorizam“ i trgovinu drogom protiv Madura.

Dok je venecuelanska vlada ovaj čin osudila kao napad na svoj suverenitet, Sjedinjene Američke Države su operaciju predstavile kao nužnu mjeru provođenja zakona.

federalna.ba/AA

Dmitrij Medvedev SAD