Magazinović: Izmjene zakona zbog malverzacija u javnim nabavkama
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović predstavio je prijedlog izmjena Zakona o javnim nabavkama sa ciljem suzbijanja zloupotreba i korupcije u ovom sektoru. Predložio je izmjene zakona jer smatra da je trenutno dozvoljeno izbjegavanje sankcija, te da se ljudi stimulišu za krađu na tenderima.
Krade se na sve strane, a pravosuđe to tretira kao prekršaj u saobraćaju – da se kazna plati i ide dalje. Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović nabrojao je mnogo primjera nepravilnosti u procesu javnih nabavki. Evo jednog:
„I, evo ga, šlag na tortu, a ima puno primjera – softveri. Daju čovjeku mimo tendera, bez ičega, 200 hiljada posao. I kontaju, nije veliko, to će proći. Pa i ako bude kazna, uredu je. A onda taj koji je izradio softver dobije dva ugovora za održavanje tog softvera. Jedan, 8,5 miliona, drugi 12,5 miliona. Dakle, prvo ga uvede nelegalno u posao, a onda mu po ekskluzivitetu, jer njegov je softver, ne može ga niko drugi raditi, da 21 milion. Znate šta Tužilaštvo kaže? 'Obustava istrage. Nema osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu.'“
Direktor Agencije za javne nabavke Tarik Rahić ukazao je na razmjere ovog problema i potrebu hitnih reformi:
„Kazne su simbolične. Ne postoji sankcija zabrane obavljanja dužnosti ili poziva za odgovorno lice i učinjeni prekršaj. Kazne djeluju stimulativno.“
Saša Magazinović smatra da je rješenje ovog problema izmjena dva Zakona, Zakona o javnim nabavkama i Krivičnog zakona, te izricanje sankcija svima koji su na taj način oštetili budžet:
„Između bandita, koji naoružan i sa kapuljačom opljačka banku, i onoga koji ukrade pare kroz javne nabavke, nema nikakve razlike. Bandit – bandit. Zapravo, postoje dvije razlike. Jedna je da ovaj nosi kapuljaču, a ovaj nosi kravatu. A i jedan i drugi kradu pare. I druga razlika. Ovaj kad opljačka pare iz banke, one su vjerovatno osigurane. A ovaj kad uzme iz budžeta, to može imati krupne posljedice po živote i zdravlje ljudi.“
Predložene izmjene zakona odnose se na povećanje novčanih kazni i uvođenje novih krivičnih djela, poput pogodovanja u javnim nabavkama i uticaja na odluku ugovornog organa, uz predviđene zatvorske kazne od šest mjeseci do deset godina, u zavisnosti od iznosa pronevjerenog novca. Svjesni su da će i otpor biti veliki, ali neophodno je početi smišljati rješenja kojima će se ovakva vrsta malverzacija svesti na minimum kako građani, i u ovom slučaju, ne bi bili taoci.