videoprilog Omera Hasanovića (Mreža)

Ko to tamo buši?

Plinifikacija Rafinerije nafte Brod završena je pod okriljem noći. Plinovodna cijev je postavljena ispod korita rijeke Save bez saglasnosti državnih institucija BiH. Sve se odvija na osnovu protokola RH i bosanskohercegovačkog entiteta RS na koji država BiH nikada nije dala saglasnost. Entitet preuzeo ingerencije države, a i Vlada Hrvatske ignoriše njene ustavne nadležnosti. Sve manje susjedi traže saglasnost od suverene države BiH, jer dozvole za suvereno bušenje daju ona dvojica - Dodik I Čović. Proces tajnog postavljanja cijevi Granična policija je prespavala, jer očito su one vrednije od granice na čije čuvanje su se zakleli. U tokovima nadležnosti curi na sve strane.

Spajanje ruske Rafinerije nafte u Brodu na hrvatski plinovod realizirano je pod okriljem noći. Nakon višemjesečnih priprema.

"Ovo je najzahtjevnija točka prespajanja Rafinerije na plinovod", rekao je Anđelko Konjevod, BK montaža Zagreb.

"Projekat je bio vrlo zahtjevan zbog samih priprema koje smo provodili zadnjih šest mjeseci. Uvlačenje cijevi koje je trajalo otprike deset sati. Bilo je provedeno za vrijeme noći", navodi Vedran Prica, FEROMIHIN Novoselec. 

Bez saglasnosti države BiH, protokol su potpisali država RH i entitet RS

A projekt realizira kompanija Crodux na osnovu protokola o saradnji Vlade Republike Hrvatske i Republike Srpske kojim se želi Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, čiji je većinski vlasnik ruski Zarubrežnjeft, spojiti na plinski transportni sustav Republike Hrvatske i opskrbljivati prirodnim plinom. Bez saglasnosti države BiH, protokol su 2017. godine potpisali Tomislav Ćorić, resorni ministar u Vladi Republike Hrvatske, i Petar Đokić, resorni ministar u Vladi Republike Srpske.

"RS na ovaj način zajedno sa Rafinerijom će izvršiti tu svoju obavezu i omogućit će da Rafinerija nafte Brod otkloni taj složeni problem na sljedeći način, a to je da će Rafinerija nafte Brod povezati na hrvatski gasovod i obezbjediti uredno snabdijevanje gasom za potrebe vlastite proizvodnje u narednom periodu", istakao je Petar Đokić, ministar energetike i industrije RS-a.

"Mi se u RH nadamo da će se ova plinifikacija izvesti što je prije moguće Imat ćete situaciju u RS, odnosno u BiH da jedna Rafinerija značajno napreduje u kotekstu svoje modernizacije, s druge strane RH će riješiti problem koji nas muči već godinama to je problem kvaliteta zraka na području Slavonsko-brodske županije. Win-win situacija veselimo se realizaciji ovog projekta", rekao je Tomislav Ćorić, ministar zaštite okoliša i energetike RH.

Protokol o saradnji države Hrvatske sa bosanskohercegovačkim entitetom RS nakon toga potvrdila je i Vlada Republike Hrvatske.

"Predmetnim protokolom dva ministarstva potvrđuju namjeru uspostave saradnje u okvirima svoje nadležnosti. Protokol o suradnji je međunarodni akt te se njime ne stvaraju niti se preuzimaju međunarodno-pravne obveze. Predlažem Vladi da je upoznata sa predmetnim protokolom o suradnji", naveo je Ćorić.

Plenković odgovara da je zaključak prihvaćen.

Hrvatska se ne obazire na kritike iz BiH, RS ignoriše

Bivši predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić odmah je reagirao kritizirajući Republiku Hrvatsku da je dogovorila plinifikaciju sa ustavno nenadležnim entitetom RS-a. No, Hrvatska se nije obazirala na kritike iz BiH. Dvije godine kasnije, bivša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović prisustvovala je potpisivanju ugovora o opskrbi plinom Rafinerije nafte Brod, između komapnija Crodux plin, Plinakro i ruskog Zarubrežnjefta. Ona se tada, prema pisanju hrvatskih medija posebno zahvalila Vladimiru Putinu. Zanimljivo je da je, samo nekoliko sati nakon postavljanja plinovodne cijevi, Regulatorna komisija za energetiku RS-a dodijelila dozvolu Rafineriji nafte Brod za obavljanje djelatnosti trgovine i snabdijevanja prirodnim gasom. Na naš konkretan upit zbog čega su zaobišli državne institucije BiH, iz entitetske Regulatorne komisije za energetiku su nam odgovorili da im to omogućava entiteski Zakon o gasu.

"Nije predviđena bilo kakva podjela nadležnosti između različitih institucija. U konkretnoj stvari, Regulatorna komisija ima sva zakonska ovlašćenja i nadležnosti za samostalno postupanje i donošenje odluka. Propisi su jasno propisali situacije u kojima organ koji je donio rješenje može vršiti ponavljanje postupka u kome bi se preispitalo doneseno rješenje. Trenutno ne postoji nijedan niti jedan razlog za takvo postupanje Regulatorne komisije".

Potpisivanje sporazuma članice EU sa bosanskohercegovačkim entitetom i nezakonito postavljanje plinovodne cijevi ispod korita rijeke Save, najoštrije su kritizirali predstavnici BH Gasa.

"To je jedna klasična hajdučija. Nemam prikladnije riječi za to. Jednostavno, RS nije država. Ona je entitet. Zna se kako se usvajaju međunarodni sporazumi, zna se koje nadležan za državnu granicu", ističe Almir Bečarević, savjetnik direktora BH Gasa.

Oštre kritike su, također, uputili članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović koji su ocijenili da je to udar na suverenitet države BiH.

"To je akt koji je protivan međunarodnom pravu i protivan pravu BiH. Sporazum koji je, memurandum koji je zaključen 2017. godine je ništavan jer na njega nisu dale odobrenje Parlamentarna skupština i Predsjedništvo BiH. Dakle, država BiH u to nije bila uključena", kaže Šefik  Džaferović, član Predsjedništva BiH.

Slično je sve to ocjenio i resorni federalni ministar energije, rudarsta i industrije Nermin Džindić koji kaže da je to jednom riječju energetska agresija.

Umjesto da štiti državne interese, predsjedavajući Vijeća ministara, Zoran Tegeltija, kadar SNSD-a, podržava taj projekat bez obzira što nema saglasnost države Bosne i Hercegovine.

"Mislim da smo svi svjedoci da je prije dvije godine taj sporazum postignut. Vrlo važno za rafineriju, kao proces koji je vrlo važan za nas da rafinerija da bude gasifikovana", smatra Tegeltija.

A to što je za međunarodne sporazume nadležna isključivo država Bosna i Hercegovina, a ne entiteti, za Tegeltiju nije bitno i zbog toga neće ništa poduzeti.

"Niko nije ni pozvao Bosnu, Savjet ministara da se uključi, niti je na bilo koji način učestvovalo u svemu tome."

Plenković nema konkretan odgovora na pitanje zbog čega se dogovarao s entitetom

No, ništa se nije moglo desiti bez saglasnosti hrvatskog  premijera Andreja Plenkovića koji danas nema konkretan odgovora na pitanje zbog čega je plinofikaciju Rafinerije u Bosanskom Brodu dogovarao sa entitetom, a ne državom.

"To se odgovaralo tada zbog toga što je tada postojao problem tamo ako se sjećate. Nisam se bavio tom temom nekoliko godina već, moram priznati. Pitaću ministra Ćorića, on će vam u biti reći", odgovorio nam je Plenković.

I mi smo pitali resorno ministarstvo koje predvodi Tomislav Ćorić. Za njega u tome nema ništa sporno.

"Radi se o međunarodnom aktu koji nije pravno obvezujući i nema obilježja međunarodnog ugovora, a Protokolom se daje institucionalna potpora privatnom projektu".

Šta je radila Granična policija BiH?

Prema Zakonu o graničnoj kontroli BiH, osiguranje nepovredivosti državne granice i vršenje granične kontrole je nadležnost Granične policije BiH. Logičnim se nameće pitanje šta je u konkretnom slučaju radila Granična policija, da li je znala i, ako je znala, zašto nije blagovremeno zabranila radove i obavijestila nadležne državne institucije. Iz Ministarstva sigurnosti BiH su nam kazali da nisu bili obaviješteni o postavljanju plinovodne cijevi zbog čega su odmah zatražili hitnu informaciju od Granične policije.

"Nakon prikupljanja svih relevantnih informacija,Ministrstvo sigurnosti BiH će analizirati ovaj problem i poduzeti dalje mjere iz svoje nadležnosti".
 
U Graničnoj policiji BiH tvrde da nisu ništa znali.

"Postavljanje plinovodnih cijevi ispod korita rijeke Save urađeno je bez znanja Granične policije BiH. Te tvrtke nisu dostavile zahtjev za davanje suglasnosti za izvođenje tih radova koje bi Granična policija da je zaprimila postupajući u skladu sa zakonom proslijedila na mjerodavno odlučivanje Ministrstvu sigurnosti BiH", naveo je Svevlad Hoffman, savjetnik direktora GP BiH.

Međutim, eksperti kažu da je to nemoguće.

"To je nemoguće da se nije vidjelo, to je teoretski nemoguće. I sva priča oko toga da to nije niko vidio je za mene nemoguća. Sve se znalo, samo je stvar bilo da li neko želi da vidi ili ne želi. Radi se o cijevima, promjeru cijevi kojima se snabdijeva grad Sarajevo", pojašnjava savjetnik direktora BH Gasa.

Uputili smo, također, upit Tužilaštvu BiH s pitanjem da li će procesuirati ovaj slučaj. Međutim, odgovor na naša konkretna pitanja nismo dobili. Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović smatra da ovaj slučaj ne smije proći nekažnjeno.

"Ovo je vrlo ozbiljno pitanje za državnu graničnu policiju, za SIPA-u, za Tužilaštvo BiH. Svi oni koji su učestvovali u tome treba da snose odgovornost. To je samovlašće. I to je zloupotreba. I zato će neko da odgovara. I iz BiH i van BiH", kategoričan je Džaferović.

U Graničnoj policiji se ne smatraju odgovornim.

"Nema apsolutno nikakve odgovornosti niti Granične policije BiH, a još manje niti menadžmenta Granične policije BiH".

Ekipa Mreže je uspjela snimiti lokaciju u Slavonskom Brodu sa koje je izvršeno spajanje hrvatskog gasovoda sa brodskom Rafinerjom nafte. Na radilištu više nema mašina i radnika koji su tehnologijom horizontalnog bušenja uz pomoć specijalne opreme završili fazu plinofikacije rafinerije. Granična policija BiH je, u međuvremenu, obavijestila Ministarstvo sigurnosti da je zabranila sve radove.

"Po saznanju Granične policije BiH da se radi o radovima koji prethodno nisu najavljeni, radovima za koje nije ishođena odgovarajuća saglasnost postupilo se na jedan jedini mogući način naložilo se da se radovi obustave", naveo je Hoffman.

Ipak, Granična policija je, prema odgovoru koji je direktor Zoran Galić dostavio Ministarstvu sigurnosti, bila obaviještena prvog marta ove godine o postavljanju čeličnog užeta kojim bi se vukao čamac sa posadom u svrhu radijskog navođenja polaganja plinovoda. Nezvanično, zahtjeve za radovima u Brodu Granična policija je, navodno, dobila nekoliko mjeseci ranije.
  
Hoffman navodi da su to obične špekulacije.

Konkretna pitanja uputili smo i Rafineriji nafte Brod. Odgovora nema, a ispred kapije rafinerije su nas dočekali službenici osiguranja koji nam nisu dozvolili da o ovom slučaju pokušamo razgovarati sa nadležnim u rafineriji.

Je li plinofikacija Rafinerije krajnji cilj?

Plinofikacijom samo Rafinerije nafte u Brodu, ugrožava se Sjeverna interkonekcija Brod - Doboj - Zenica.

"RS 20 godina odbija izgradnju gasovoda Brod-Zenica-Doboj. Razlog je samo jedan, nijedan drugi razlog nisu rekli. Nećemo gas preko Hrvatske. Znači, to u svim dokumentima stoji. I sad dobijete da se gasificira Rafinerija gasom preko Hrvatske. I to samo Rafinerija. Ako razuman čovjek sebi to može objasniti", kaže Almir Bečarević, savjetnik direktora BH Gasa.

"Ovdje se radi zaista o kršenju zakona. Međutim, očekivao sam iskreno da će i direktor Sekretarijata Energetske zajednice oštrije reagovati. A ne dati podršku ili saglasnost operateru transportnog sistema iz RS-a da se bavi državnim pitanjima", ističe Nermin Džindić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH.

Gasifikacija samo Rafinerije u ovom slučaju, ipak, nije krajnji cilj.

"Njihov je cilj drumskim saobraćajem, komprimiranjem gasa, početi preuzimati i tražiti potrošače po Federaciji i na bazi tih prihoda se traži, a i ovo sve što se dešava sa Turskim tokom je samo jedan cilj potentno tržište Federacije. RS gotovo više i ne troši gas. Žele preko prihoda ostvarenih na građanima Federacije da izgrade transportni pravac Srbija- Rača-Bijeljina-Banja Luka-Brod", smatra Bečarević.

Upravo taj pravac je razlog zbog čega funkcioneri iz RS-a blokiraju na državnom nivou davanje saglasnosti Južnoj interkonekciji kojom bi smanjila ovisnost Federacije o ruskom plinu.

"Dobivamo diverzifikaciju izvora jer na ovoj strani možemo kupovati neki drugi gas, a da nije ruski. A sad trenutno imamo stanje, na Istoku samo ruski gas i to kroz Turski tok, na sjeveru ruski gar preko Croduxa", dodaje Bečarević.

Početkom ovog mjeseca Federacija je i zvanično prešla na Turski tok. Ruski plin više ne dolazi preko Ukrajine i Mađarske, nego preko Turske, Bugarske i Srbije. Raskid ugovora sa Mađarima Federaciju bi mogao koštati 23 miliona dolara penala, tvrde u BH Gasu i pojašnjavaju da je nelogična odluka Energoinvesta koji je suprotno ranijim odlukama Federalne vlade olako pristao da se isporuka prirodnog gasa prebaci sa mjerne stranice Beregovo na mjernu stanicu Zvornik. Dispečerski centar iz Srbije sada kontroliše gas u Federaciji. Zbog toga su protiv uprave Energoinvesta podnijeli krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu. 
 
"Oni su još prije 15 dana obavješteni od mađarskog transportera da im se segment i ono na što su se pozivali viša sila odbija. To znači da mogu ili raskinuti ugovor, i onda će dobiti fakturu od 23 miliona dolara ili otići na arbitražu u Švicarskoj i onda vrlo vjerovatno izgubiti spor", navode iz BH Gasa. 

"Energoinvest je poslao jedan dopis dakle partneru iz Mađarske u kojem ga informiše da je došlo do jednostrane promjene pravca snabdijevanja od strane Gasproma. Nismo mi tražili niti imamo mogućnost da tražimo nešto više od toga. Analize koje pokazuju isplativost ili ekonomsku opravdanost novog pravca snabdijevanja, neću ga nazvati nikakvim imenom, govore da mi možemo na jednoj godini možemo uštediti više od 23 miliona, tako da možemo na toj uštedi od šest mjeseci platiti taj trošak, ako dođe", ističe Džindić.

Mnogo veći je mogući širi geopolitički problem. Turski tok je bio na meti sankcija SAD-a.

"Sjeverni tok dva i Turski tok, nije to BiH rekla, to su iz Evrope, Amerike, izuzev Njemačke, svi su rekli da su to dva gasovoda, dva politička gasovoda. Znači preko njih će se vršiti uticaj. Zašto je Amerika protiv Sjevernog toka 2 i argument Amerike to je stvaranje ovisnosti Evrope o ruskom gasu. I zaobilaženje samo Ukrajine", pojašnjava Bečarević.

Dakle - BiH, koja, zbog opstrukcija iz RS-a još nema zakon o gasu, postaje sve više ovisna o ruskom plinu, dok su alternativni izvori zbog političkih blokada još upitni. A zbog prelaska na Turski tok, BiH se suočava i sa mogućim američkim sankcijama. 

Ovo je prilog magazina Mreža. Ostala izdanja pogledajte OVDJE.

federalna.ba

Brod rafinerija nafte Hrvatska BiH
Hrvatska policija krijumčarenje ljudima
0 28.03.2024 11:46
BiH Belgija posjeta Denis Bećirović
0 25.03.2024 10:43
policija Hrvatska prometna nezgoda saobraćajna nezgoda teretnjak
0 23.03.2024 22:22