Ključni je momenat za izmjene Ustava Federacije BiH, zajednički je stav SBiH, NESS, SDA i DF

Prilog: Amra Ličina

O promjenama Ustava Federacije Bosne i Hercegovine, a sve u cilju formiranja Vlade Federacije Bosne Hercegovine razgovarano je danas u Parlamentu Federacije BiH. Sastanak su inicirali klubovi poslanika SBiH i NES-a pozvavši na razgovor predstavnike klubova SDA i DF-a Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine. 

SBiH i NES su pozvale ranije na odvojene sastanke stranke okupljene oko 'Osmorke', s kojima je sastanak održan jučer, a sve povodom zaključka usvojenog u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, koji se tiče angažmana Ustavne komisije u prevazilaženju sadašnje pat-pozicije kad politički akteri nisu dogovorili ko će i u kojem partnerstvu činiti budući sastav Federalne vlade. Irfan Durić, predstavnik  NES-a:

 

 „Ono što je bitno da je ovo sad momenat kada se može doći do usaglašavanja i rješavanja ustavnih pitanja, da ne bude više blokada formiranja vlasti, nakon izbora. Ako se vratimo unazad, ne znam imate li taj podatak, Ustav je doživio oko 130 određenih amandmana i ovaj od bloka NES i SBiH bi bio 131. Ovo je trenutak kada možemo doraditi Ustav u takvom obliku da u budućnosti Federacija BiH ne doživljava ove procese i da se na jedan normalan demokratski način implementira izborna volja građana Federacije BiH.“

 

Admir Čavalić predstavnik SBiH kazao je kako je cilj da izvedu ovaj proces do kraja, te da Predstavnički dom FBiH sa dvije trećine usvoji izmjene Ustava FBiH u narednom periodu:

 

 „Što se tiče naših amandmana, mogu navesti da postoji mehanizam koji odblokira postojeću blokadu, što znači da ne može jedan pojedinac blokirati cijeli proces. I onda taj mehanizam čuva pojedinca na način da daje više ovlasti parlamentarnoj većini u oba doma, i u Domu naroda i u Predstavničkom domu. To bi bilo dugoročno trajno rješenje koje bi onemogućilo postojeći disbalans etničkog u komparaciji sa građanskim gdje možete preko kantonalnih skupština blokirati čitavu Federaciju.“

 

Što se tiče nekog kratkoročnog rješenja za uspostavu Vlade Federacije BiH od strane visokog predstavnika, Irfan Durić, predstavnik NES-a kao i Admir Čavalić, predstavnik SBiH su bili kategorični. Irfan Durić:


 „Svako kratkoročno rješenje koje bi bilo na uštrb građana Federacije, blok stranaka NES i SBiH neće podržati i neće biti dio te vlasti.“

 

Admir Čavalić:

 „Napominjem NES i Stranka za BiH kao dio Osmorke neće prihvatiti bilo kakva kratkoročna rješenja. To automatski znači izlazak iz projekta Osmorke i izlazak iz svih naših koalicionih sporazuma.“

 

Mahir Mešalić, predsjednik Kluba poslanika DF-a u Predstavničkom domu FBiH je kazao da su oni ponudili ustavna rješenja:

 

 „To bi važilo naravno i za sljedeće izbore i za svake naredne izbore. Imali bi dugoročno rješenje koje bi nas približilo građanskom modelu odlučivanja, odnosno da parlamentarna većina odlučuje o Vladi Federacije. I naravno da bi ta parlamentarna većina trajno bila ugrađena u Ustav.“

 

Mislim da smo krenuli putem da ispoštujemo zaključak Parlamenta FBiH koji su predložili SBiH I NES, da zadužujemo Ustavnu komisiju da pronađe rješenje, kazao je Mirsad Zaimović predstavnik SDA:

 

„Ponudili smo rješenje o izmjenama Ustava koje je predato ili će biti predato na protokol. Dakle tim prijedlogom rješenja ukoliko rukovodstvo Federacije ne uspije postići dogovor, kao što nisu uspjeli to učiniti u roku od 30 dana što je važećim Ustavom planirano, tada svaki od članova rukovodstva može ponuditi svoju listu kandidata Predstavničkom domu i tada parlamentarna većina bira Vladu u skladu sa kapacitetima u Predstavničkom domu.“ 

 

Za sutra  je najavljen još jedan sastanak, ovaj put između koalicionih partnera SBIH i NES-a i predstavnika HDZ-a BiH. Ovaj sastanak bi se trebao održati u Mostaru.

 

Ustav FBiH Federalni radio