videoprilog Belme Brigić (Federacija danas)

Katica: Visoke novčane kazne za počinioce nasilja na internetu

Prijetnje, govor mržnje, uvrede i sva ponašanja koja su u realnom životu uznemirujuća - mogla bi biti sankcionisana i na internetu. Barem u Kantonu Sarajevo. Kantonalna vlada utvrdila je Nacrt zakona o prekršajima protiv remećenja javnog reda i mira u kojem je prvi put nasilje na internetu definisano kao nasilje na javnom mjestu.

Veliki broj građana u Kantonu Sarajevo žrtva je nasilja na internetu, navodi ministar unutrašnjih poslova Admir Katica. Jedan od načina kako spriječiti nasilje na internetu su visoke novčane kazne za počinioce nasilja.

„Visina sankcija je od 500 pa do 1600 maraka, ali to je sve faktičko pitanje, zavisi od toga kakav je prekršaj ustanovljen, kakva je prekršajna odgovornost, u skladu sa tim će policajac i djelovati, a svakako postoji i sudsko odlučivanje o svim tim slučajevima“, ističe ministar Katica (NiP).

Formirani su posebni timovi policijskih službenika koji će se baviti pitanjem svih oblika nasilja na internetu. Planirane su brojne edukacije u inozemstvu policijskih službenika. Poseban fokus je na djeci koja su nerijetko počinitelji ovog prekršaja. Roditelji moraju preuzeti odgovornost za ponašanje svoje djece, naglašava ministar Katica: „Ukoliko se ustanovi da je roditelj imao stvarni nadzor, a da je propustio vršenje takvog nadzora pa se desilo počinjenje nekog od prekršaja, onda postoji mogućnost da će i roditelji biti sankcionisani za takvo nešto“.

 

Nasilje na internetu ima ogroman utjecaj na realan život, ističe Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova KS-a. Nasilje na internetu produbljuje se nasiljem u realnom životu, a to dovodi do brojnih opasnih posljedica.

„Mi moramo imati neki nadzor, ovdje niko ne odgovara za javno izgovorenu riječ, ovdje niko ne odgovara za ono što se dešava, niko ne odgovara za ono što uradi preko interneta, a ne znajući koga sve ima prekoputa i da li se taj može poistovjetiti sa njim, a to u suštini za krajnji cilj ima loše postupanje“, upozorava Pećanac.

 

On se osvrnuo i na slučaj pucnjave u Beogradu u kojoj je maloljetnik usmrtio devet osoba. To je poraz cjelokupnog društva, tvrdi, ali i opomena: „Ne možemo samo reći samo su društvene mreže krive ili samo je socijalna situacija kriva, i što se tiče odgovornosti i drugoga, ovdje niko nije amnestiran, hajde da budemo vrlo iskreni“.

Borba protiv nasilja na internetu ne smije biti korištena u političke svrhe, na način da je politički neistomišljenici zloupotrijebe, poručio je Pećanac. Ukoliko se zakon bude provodio na pravilan način, možemo očekivati smanjenje nasilja na internetu, a time i bolji društveni ambijent. Sigurniji za sve, a posebno za djecu.

federalna.ba

 

nasilje nasilje na internetu Admir Katica
Arijana Memić Skupština KS Admir Katica NiP
0 08.04.2024 17:09
Federalni parlament nasilje sjednica
0 04.04.2024 13:07
Skupština KS Admir Katica Sigurnost
0 29.03.2024 12:43