Izraelska opozicija optužuje Netanyahua da vodi zemlju prema "građanskom ratu"

Izraelska opozicija optužuje Netanyahua da vodi zemlju prema "građanskom ratu"
(Izvor: EPA/RONEN ZVULUN)

Lider izraelske opozicije Avigdor Liberman upozorio je da premijer Benjamin Netanyahu svojom politikom gura Izrael prema „građanskom ratu“, optužujući ga da pokušava ostati na vlasti po svaku cijenu.

„Vlada Benjamina Netanyahua gura Državu Izrael u građanski rat – samo kako bi se zadržala na vlasti još nekoliko dana“, napisao je Liberman, predsjednik opozicione stranke Yisrael Beiteinu, na društvenoj mreži X.

Njegove izjave uslijedile su nakon što su hiljade ultraortodoksnih Jevreja (Haredima) učestvovale u konvojima vozila iz 19 gradova do Vojnog zatvora broj 10 u Kfar Yonai, protestujući protiv hapšenja Haredima koji izbjegavaju vojni rok.

Protesti i tenzije oko vojne službe

Liberman je objavio i fotografiju policajca okruženog velikom masom demonstranata, nazivajući scene „nacionalnom sramotom“.

„Policajac koji moli za svoj život pred razularenom gomilom direktna je posljedica vlade koja podržava izbjegavanje službe i podriva vladavinu prava“, poručio je.

Haredi zajednica čini oko 13 posto stanovništva Izraela, a njeni pripadnici se dugo protive obaveznom služenju vojnog roka, navodeći da su posvećeni učenju Tore.

Sudska odluka i politički spor

Vrhovni sud Izraela je u junu 2024. godine presudio da Haredi muškarci podliježu obaveznoj vojnoj službi i naložio obustavu državnog finansiranja vjerskih institucija čiji studenti odbijaju regrutaciju.

Prema izraelskim medijima, Netanyahu je u utorak postigao dogovor s liderima Haredi stranaka o odgađanju glasanja o raspuštanju Knesseta, u zamjenu za napredovanje zakona koji uključuju izuzeća od vojne službe i zaštitu od hapšenja za odbjegle regrute.

Opozicija tvrdi da Netanyahu pokušava izbjeći prijevremene izbore prije isteka mandata sadašnjeg saziva Knesseta u oktobru, dok tenzije u zemlji oko vojne službe i političke stabilnosti dodatno rastu.

federalna.ba/AA

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Bliski istok Izrael Benjamin Netanyahu kritike građanski rat