Izrael razočaran zbog zakona Poljske o restituciji jevrejske imovine

Izrael razočaran zbog zakona Poljske o restituciji jevrejske imovine

Ministarstvo vanjskih poslova Izraela pozvalo je na razgovor ambasadora Poljske u Tel Avivu da izrazi "veliko razočaranje" zbog novog zakona kojim će se ograničiti polaganje prava na restituciju imovine iz Drugog svjetskog rata, što je navelo Varšavu da također pozove otpravnicu poslova izraelske ambasade u Poljskoj.

"To će utjecati na odnose dvije zemlje, ali nije kasno da se vratimo dijalogu o restituciji imovine", rekao je politički direktor izraelskog ministarstva Alon Bar ambasadoru Poljske Mareku Magierovskom.

Bar je naveo da se ne radi o nesporazumu o odgovornosti za holokaust, koja ostaje sporno pitanje između dvije zemlje, već "moralnoj dužnosti Poljske prema svojim građanima i imovini koja im je oduzeta za vrijeme holokausta i pod komunističkim režimom".

U odgovoru na potez Izraela Poljska je pozvala izraelsku izaslanicu poslije kritike prijedloga zakona, prenijeli su izraelski mediji.

Zamjenik ministra vanjskih poslova Poljske Pavel Jablonski je rekao da bi Varšava željela da raščisti do kraja zakon koji je usvojen u četvrtak u parlamentu.

"Otpravnica poslova Ambasade Izraela Tal Ben-Ari Yaalon je pozvana i mi ćemo joj objasniti odlučno i činjenicama o čemu se radi", rekao je Jablonski o sastanku koji će biti održan sutra, ocijenivši da pojedini izraelski političari koriste situaciju u unutrašnje političke svrhe.

Novi šef diplomatije Izraela Yair Lapid je kritikovao novi poljski zakon, označivši ga "nemoralnim i sramnim", a poljski premijer Mateuš Moraviecki je odgovorio da dok je on na toj funkciji "Poljska neće platiti za njemačke zločine, ni zlot, ni euro, ni dolar".

Ambasada Izraela u Varšavi je u četvrtak na Twitteru objavila da će "taj nemoralni zakon ozbiljno utjecati na odnose dvije zemlje" i da će "spriječiti restituciju jevrejske imovine ili zahtjeve za kompenzacijom preživjelih u holokaustu i njihovih potomaka kao jevrejske zajednice koja je Poljsku vijekovima zvala domom".

Autori prijedloga zakona tvrde da je bilo potrebno da se uskladi s presudom Ustavnog suda iz 2015. godine koji je presudio da mora biti krajnjeg roka u kome admistrativne odluke ne mogu više da se osporavaju.

Kako se predviđa, krajnji rok je 10 do 30 godina u zavisnosti od slučaja.

Ministarstvo vanjskih poslova Poljske je reklo da će uvođenje vremenskog ograničenja dovesti do eliminicije prevara i nepravilnosti kojih je bilo.

"Poljska ni na koji način nije odgovorna za holokaust, zločin koji je počinio njemački okupator nad poljskim građanima jevrejskog porijekla", navedeno je u saopštenju ministarstva.

Šest miliona Poljaka, među njima pola Jevreja, ubijeno je tokom okupacije Poljske od 1939. do 1945. godine u Drugom svjetskom ratu.

federalna.ba/Beta

Izrael Poljska