Izrađena studija o otpornosti sistema socijalne zaštite u kriznim situacijama u FBiH
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i UNICEF, u saradnji s Ekonomskim institutom Sarajevo, pripremili su analizu izvodljivosti pružanja novčane pomoći u kriznim situacijama kroz sistem socijalne zaštite u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Ta studija bit će zvanično prezentirana u aprilu, a prvi put na sistematičan način procjenjuje sposobnost socijalne zaštite da odgovori na iznenadne krize i vanredne situacije te nudi preporuke za njeno jačanje.
Analiza pokazuje da su trenutni mehanizmi odgovora na krizne situacije u okviru socijalne zaštite fragmentirani i nedovoljno efikasni. Nedostatak jasne koordinacije između različitih institucija, ograničena finansijska sredstva i administrativne prepreke otežavaju pravovremeno pružanje pomoći građanima koji se iznenada nađu u stanju socijalne potrebe. Studija detaljno analizira te izazove i nudi konkretne prijedloge kako ih prevazići.
Kao prijedlog opcija za unaprjeđenje, razmatraju se modeli hitne novčane pomoći koji bi omogućili brzu i ciljanu podršku najugroženijim kategorijama stanovništva. Poseban fokus stavljen je na uspostavu socijalnog registra, koji bi omogućio efikasnije targetiranje korisnika te na pravno i finansijsko osnaživanje sistema kako bi mogao fleksibilno reagovati u kriznim situacijama.
Studija će krajem aprila biti prezentirana stručnoj i široj javnosti, a očekuje se da će nalazi i preporuke poslužiti kao temelj za buduće reforme u oblasti socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Kako navode u saopćenju za javnost Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, studija je dostupna na linku https://fmrsp.gov.ba/procjena-mogucnosti-djelovanja-sistema-socijalne-zastite-i-izvodljivosti-materijalnih-davanja-u-kriznim-situacijama-u-federaciji-bih
federalna.ba/Fena