Izložba: Tri autorice u Collegium Artisticum Clubu

Izložba: Tri autorice u Collegium Artisticum Clubu
(Izvor: ALU UNSA)

Večeras će u prostoru sarajevskog Collegium Artisticum Cluba, s početkom u 18:00 sati,  biti otvorena izložba radova studentica Akademije likovnih umjetnosti; Dalile Ćehajić, Jasmine Marković i Nore Barthoud. 

Dalila Ćehajić, apsolventica II ciklusa Kiparstva, predstavit će ciklus skulptura pod nazivom Phobiae: “Tematika strahova je u izložbi “Phobiae” prikazana kroz nekoliko dinamičnih skulptura manjih dimenzija koje su povezane u cjelinu centralnom figurom – straha od nepoznatog, gdje je svaka pojedinačna skulptura predstavljena kroz različite materijale shodno metafori određene fobije. 

U izložbu je uključeno i djelo “(O)stani”, nominovano za nagradu Alija Kučukalić 2023. godine, koje uključuje dvije figure (crveni akt – “On”, te plavi poluakt “Ona”) u interakciji gdje su intenzivne boje u kontrastu i naglašavaju tenziju i napetost.” 

Jasmina Markovićapsolventica II ciklusa Kiparstva, predstaviće ciklus skluptura pod nazivom Maladaptivno sanjarenje:
“Kako maladaptivno sanjarenje, također zvano pretjeranim sanjarenjem, označava poremećaj u kojemu osoba “živi” u svojevrsnoj zloćudnoj mašti koju stvara, te tako remeti svoj normalan tok svakodnevnog života (to je predložena dijagnoza poremećenog oblika disocijativne apsorpcije, povezanog s pretjeranom fantazijom koja nije prepoznata u nikakvim važnijim medicinskim ili psihološkim kriterijima), tako je cilj bio kroz lutke koje su pokretne prikazati fleksibilnost fantazije kojom možemo upravljati kao marionetom u svom umu.” 

Nora Berthodapsolventica II ciklusa Fotografije, predstaviće ciklus fotografija pod nazivom Kintsugi: Ljepota nesavršenog:
“Kintsugi: Ljepota nesavršenog je produkt ideje o integraciji japanske tehnike popravljanja uništenog posuđa zlatom, zvanom kintsugi i fotografskog akta. Cilj je bio spojiti nesavršeno ljudsko tijelo sa filozofijom koja to nesavršenstvo slavi, i time stvoriti simbolički prikaz prihvatanja nesavršenstva kao neodvojivog dijela cjeline koju čine ljudsko tijelo i ljudska psiha.” 

Koncept i identitet postavke "Tri autorice u CA Clubu", su nastali u sklopu nastave na II ciklusu, na predmetu Vizuelne komunikacije i primjenjeni dizajn, 2025. godine.

Publika izložbu može pogledati do 7.12.2025., radnim danima od 10-18h, a subotom od 10-14h u prostorijama Collegium Artisticum Cluba, na adresi Terezija, Sarajevo (Skenderija)- navodi se u saopćenju ALU UNSA.

federalna.ba

izložba