(Izvor: federalna.ba/Sanel Kajan)

Priča o brojanju glasova još nije okončana

Priča oko brojanja glasova na mostarskim lokalnim izborima održanim prije 20 dana još nije okončana. Došlo je i do izmjena u već objavljenim mandatima stranaka i koalicija čiji će predstavnici sjediti u budućem Gradskom vijeću Mostara.
 
Glasovi stanovnika Mostara dati kandidatima na izborima koji su u ovom gradu održani nakon 12 godina – još nisu u potpunosti utvrđeni. Nakon nekoliko ponovno otvorenih glasačkih kutija i kontrole listića došlo je do promjena. Koalicija za Mostar je na gradskom području Stari grad izgubila mandat, odnosno njen kandidat iz SBB-a. Taj mandat je utvrđivanjem tačnog broja glasova dodijeljen Prvoj mostarskoj partiji, konkretno njenom nosiocu liste.
 
„Osjećam se pomalo razočarano i tužno, da nisu prebrojani svi glasovi. Da se vidi koga je narod zaokružio, unutar drugih stranaka, jer možda bi sastav budućeg Gradskog vijeća bio sasvim drugačiji. Možda je narod glasao za druge ljude, a one velike ribe, oni su sebi dopisali glasove. Dakle, ovdje je izražena volja brojača, a ne birača!“ , kaže Nazif Derviškadić nosilac liste Prve mostarske partije za Gradsko vijeće Mostara. 
 
Ovom promjenom sada Bh. blok u Gradskom vijeću Mostara ima ukupno 7 mandata, Koalicija za Mostar 11, a nepromijenjeni ostaju mandati HDZ-a 13, HRS-a 3 i „Ostajte ovdje“ koalicija SDSD-a i SDS-a 1 mandat. 
 
Ono što čudi je apsolutna šutnja Gradske izborne komisije čiji predsjednik i članovi ne odgovaraju na pozive novinara. Pokušavamo već danima dobiti njihovu reakciju, no nailazimo samo na ignorisanje, tj. šutnju. Svi se pitaju da li je ovo konačan rezultat? Iz HNS-a traže odgovornost za izborne krađe. 
 
„Vidi se da je velikih nepravilnosti bilo. Ne samo prilikom brojanja, nego i prilikom pripreme i dostave zapisnika, što se sada ponovim brojanjem ustanovljava, da su oni unutar sebe radili krađe na glasovima za preferencije itd.
Zaista je neprihvatljivo i neprimjereno da se u 21. stoljeću čeka na rezultate jednog  jednostavnog izbornog procesa!“, govori Josip Merdžo, generalni tajnik HNS-a BiH. 
 
Da je bilo malverzacija potvrđuje i član Glavnog odbora SDA i to na primjeru njegove izborne jedinice.
 
„Na biračkom mjestu Gornja Drežnica, unutar liste Koalicije domaćim lokalnim kandidatima koji su bili na toj listi, birački odbori ili brojači, kako ih ja sada zovem, su tim lokalnim kandidatima, dokazano, provjereno dva puta u CIK-u, skidali glasove. Jednom 52, jednom 79, a drugim koalicionim kandidatima na toj istoj listi dodavano čak 135 glasova!“, kaže Zijat Mušić, član Glavnog odbora SDA. 
 
U međuvremenu, reagirao je i predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić.  
 
„Očigledno, se radi o ogromnom lopovluku. CIK mora preuzeti odgovornost i narediti ponovno brojanje glasova sa svih biračkih mjesta u Mostaru“, naveo je Radončić.
 
Iz Naše stranke kažu da su upozoravali na brojne nepravilnosti. Oni pružaju podršku CIK-u da, kako kažu, ne podlegnu političkim pritiscima.
 
„Građani prvi put vide uporedne fotografije zapisnika i glasačkih listića i vide ono o čemu mi pričamo godinama. Također, CIK se po prvi put počinje ponašati ili ponaša se kao jedan državni, nezavisni organ", ističe Predrag Kojović, predsjednik Naše stranke. 
 
Nakon višednevne šutnje oglasila se priopćenjem i Koalicija za Mostar. Ograđuju se i osuđuju nepravilnosti na biračkim mjestima.
 
“Koalicija za Mostar 2020. se zalaže za transparentnost prebrojavanja glasova, te jasno i nedvosmisleno ukazivanje na sve eventualne primjere zloupotrebe biračkog procesa i zakonito kažnjavanje onih koji su prekršili propise. O eventualnim nepravilnostima u izbornom procesu, zvaničnu informaciju, potkrijepljenu činjenicama, a ne manipuliranjem na društvenim mrežama, može imati samo Centralna izborna komisija i ona će sasvim sigurno izaći sa konkretnim stavovima”, navode iz Koalicije.
 
Službene i konačne rezultate izbora održanih u Mostaru, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine mora objaviti najkasnije mjesec dana nakon održavanja izbora. Taj rok ističe za 5 dana.
 
federalna.ba/Sanel Kajan
Mostar Krađa izbori