Žetva žita pred vratima, otkupna cijena nepoznata: Proizvođači iz Semberije otkupljivačima dali ultimatum
Nova proizvodna sezona, stari problemi.
Žetva hljebnog žita na pragu, a cijena nepoznata. Proizvođači ogorčeni, ali odlučni - poručuju nadležnima - imate sedam dana da odredite cijenu, ili slijede protesti.
Proizvođači nemaju ništa osim neizvjesnosti. Bez jasne otkupne cijene, njihov trud, rad i ulaganje mogu biti uništeni jednim potezom neodgovornih vlasti i moćnih kupaca. U sjenci neizvjesnosti rastu bespomoćnost i bijes.
"Prvo se otkupi pšenica, a onda se formira cijena. Mi ovoga puta nećemo pristati na takve uslove, mi tražimo cijenu pšenice u roku od 7-10 dana. Mi pšenicu nećemo dati u bescijenje, a ako ne izađu sa cijenom sigurno idemo u radikalne poteze", kaže Pero Spasojević, proizvođač.
"Ako se to ne riješi mi smo stava da treba izaći i blokirati carinske terminale, spriječiti uvoz. Stava smo i da, ako se odluče poljoprivredni proizvođači da blokiramo carinske terminale, jedan dio proizvođača će ići da blokira i gradsku upravu, radi onih 3.000 KM, koje su parcijalno puštane", poručio je Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Sela Semberije.
Repromaterijali za proizvodnju su 30% skuplji u odnosu na zemlje okruženja, a otkupna cijena niža - kažu proizvođači i navode da bi, s obzirom na sva ulaganja, realna otkupna cijena trebala da iznosi 40 - 42 feninga po kilogramu - sve ispod toga je, navode, čisti gubitak.
"Potrošač mora da zna da pšenicu mi damo za 35 feninga, a da jedna vekna hljeba od 400-500 grama košta 2 KM. Dolazimo u situaciju da, ako to izvagate do kilograma težine, dolazite da u velikim hipermarketima toliko košta 700 gr mesa. To je suludo", dodaje Radić.
Očekuje se da će prinos ove godine iznositi oko 500 kilograma po dulumu, ali bez adekvatne otkupne cijene, poljoprivrednici se suočavaju sa velikim finansijskim rizicima. Žetva je pred vratima, a neizvjesnost u vezi sa cijenama baca sjenku na cijelu sezonu. Jasno je da daljnji problemi mogu ozbiljno ugroziti proizvodnju i opstojnost domaćeg agrara, upozoravaju proizvođači.
federalna.ba