Iran i Oman formiraju radnu grupu za razmatranje troškova korištenja Hormuškog moreuza
Iran i Oman su u zajedničkom saopćenju objavili da će formirati radnu grupu koja će proučiti moguće troškove usluga vezanih za upravljanje Hormuškim moreuzom i administraciju plovidbe.
Dvije zemlje su u saopćenju naglasile svoja suverena prava nad teritorijalnim vodama, dok je omanski ministar vanjskih poslova Badr Albusaidi na mreži X poručio da su obje strane i dalje posvećene „besplatnom i sigurnom prolazu“.
Planovi o budućem upravljanju moreuzom
U zajedničkom saopćenju navedeno je da će ministarstva vanjskih poslova Irana i Omana formirati zajedničku radnu grupu koja će raditi na postizanju dogovora o budućem upravljanju plovidbom kroz Hormuški moreuz, kao i o uslugama i povezanim troškovima u skladu s međunarodnim standardima.
Također je navedeno da će se održati razgovori s drugim državama u regionu i svim zainteresovanim stranama.
Najave o mogućim taksama
Prošle sedmice iransko Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da bi zemlja mogla uvesti takse za pomorske usluge kroz moreuz, koje bi stupile na snagu nakon isteka 60-dnevnog perioda besplatnog prolaza predviđenog memorandumom o razumijevanju između Irana i Sjedinjenih Američkih Država.
Prema tom sporazumu, Iran i Oman, kao države koje graniče s moreuzom, trebaju razgovarati o njegovoj budućoj administraciji i pomorskim uslugama s drugim zaljevskim državama.
Saopćenje je uslijedilo nakon posjete iranskog ministra vanjskih poslova Abbasa Araghchija i glavnog pregovarača Mohammada Baghera Ghalibafa Omanu, gdje su se sastali s omanskim sultanom Haithamom bin Tariqom i održali razgovore s ministrom vanjskih poslova Badrom Albusaidijem, prenosi The Guardian.
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.