Inžinjerima hortikulture i pejzažne struke omogućeno polaganje stručnog ispita u FBiH
Inžinjeri hortikulture i pejzažne struke godinama se u našoj zemlji susreću sa brojnim problemima, posebno kada je riječ o prilikama za zapošljavanje.
Uz vlastito zalaganje, inžinjeri hortikulture i pejzažne struke uspjeli su riješiti jedan veoma važan problem kada je u pitanju njihovo zanimanje, polaganje stručnog ispita u FBiH. Matična sekcija je osnovana pri Inžinjerskoj komori FBiH, kaže predsjednica sekcije prof.Zehra Veljović. “Prepoznali smo, odnosno godinama znamo i borimo se sa problemima neprepoznavanja naše struke na tržištu rada, odnosno u konkretnoj primjeni. Organizovali smo se i u našu sekciju su ušli inžinjeri koji su diplomirali na Šumarskom fakultetu UNSA kao i na Poljoprivrednom fakultetu. Ono sa čim smo se najviše borili, jeste da nas nije bilo u Zakonu o polaganju stručnih ispita, tako da nismo bili uopće predviđeni. Nismo postojali. Kada konkurišete na posao gdje se traži stručni ispit, ili kad hoćete angažovati se na neki projekat, to je bio ogroman problem, nemate položen stručni ispit, nigdje vas ne prepoznaju. Ljudi su odlazili u neke druge dijelove zemlje, većina ih je polagala u Republici Srpskoj”.
Sa predsjednicom Matične sekcije inžinjera hortikulture i pejzažne struke prof.Zehrom Veljović razgovarala Alma Jusubašić.