Na sastanak s predstavnicima Vijeća Evrope da, na sjednicu ne

Nakon tri mjeseca, u Parlamentu je za danas zakazana i sjednica Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva. No, bez zastupnika iz Republike Srpske nema kvoruma, pa nije bilo ni sjednice.

I ne bi bilo ništa novo ni čudno, da zastupnici iz SNSD-a već nisu bili u zgradi - i to samo pola sata prije, kako bi se sastali s predstavnicima Vijeća Evrope, upravo kao članovi ove interresorne radne grupe.

Čolo: Nema političke volje da se učestvuje u radu Interresorne radne grupe

Predsjedavajuća Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine Alma Čolo izjavila je novinarima da su članovi radne grupe danas imali sastanak sa Direktoratom Vijeća Evrope, koji prate izvršavanje presuda Evropskog suda iz Strazbura.

Po njenim riječima, oni su došli u BiH da podstaknu organe BiH, prije svega Parlamentarnu skupštinu BiH, koja je jedina nadležna da donese izmjene i dopune Izbornog zakona i amandmane na Ustav BiH, kako bi bile ispoštovane presude Suda iz Strazbura.

Čolo je napomenula da je za danas zakazala sjednicu Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH, nakon niza pokušaja i razgovora s rukovodstvom radne grupe u prethodnom periodu, od jula kada je održana posljednja sjednica do danas.

- Danas sam sjednicu zakazala samoinicijativno, jer me ova posjeta iz Vijeća Evrope podstakla na to da BiH stvarno mora izvršiti svoju međunarodnu obavezu i to je prioritet - navela je Čolo.

Međutim, dodala je da nisu imali kvorum za održavanje sjednice, jer joj je od 14 članova prisustvovalo samo šest.

- Znači da nema političke volje da se učestvuje u radu ove Interresorne radne grupe, kao što nema političke volje da se učestvuje u radu institucija BiH. Iz opozicije iz RS su rekli da oni poštuju zaključak NSRS. Ne znam zašto bi ih taj zaključak obavezivao, jer u tom zaključku stoji da neće učestvovati u odlučivanju u institucijama BiH. U interresornoj radnoj grupi nema odlučivanja, na radnoj grupi raspravljamo o izmjenama Izbornog zakona, o eventualnim izmjenama Ustava BiH i to njihovo opravdanje, nije opravdanje - smatra Čolo.    

Kaže da situacija jeste teška, ali „to nama ne daje opravdanje da organi ove zemlje ne rade, da ne radi parlament, da ne rade institucije“.

- Očigledno je da smo u situaciji da neko sprečava naš rad. Svi oni koji danas nisu bili tu treba da se osjete odgovornim zašto ne možemo da radimo i zašto ne možemo da ispunjavamo međunarodne obaveze - kazala je Čolo.

Istaknula je kako misli da je i Republika Srpska obavezna da poštuje odluke Evropskog suda za ljudska prava.

- Ako oni kažu 'mi nećemo da učestvujemo u tom procesu, neka to rade SDA i HDZ', onda je očigledno da njih taj proces ispunjenja međunarodnih obaveza ne interesuje. To znači da oni ne sarađuju u tom procesu i to nema opravdanja - smatra Čolo.

Arnaut: Predstavnici SNSD-a bili na sastanku sa strancima, a bojkotuju rad Interresorne radne grupe 

Član Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine Damir Arnaut izjavio je novinarima da danas nije održana sjednica te radne grupe zbog bojkota SNSD-a, čija su dva predstavnika Sredoje Nović i Snježana Novaković Bursać bili na sastanku s predstavnicima Direkcije za ljudska prava Vijeća Evrope, a „onda bojkotuju rad državne institucije“.

- Iako u potpunosti odbacujem ovaj bojkot, ne slažem se s bojkotom, osuđujem bojkot, imam više nekog respekta za Branislava Borenovića, koji poštuje neku odluku neke entitetske institucije i ne dođe ni na jedan, ni na drugi sastanak, nego za predstavnike SNSD-a koji dođu na sastanak sa strancima, a onda ne dođu na sasatanak ovog državnog tijela. Šizofrena i licemjerna situacija što se tiče SNSD-a - kazao je Arnaut.

Govoreći o eventualnim izmjenama Izbornog zakona BiH, napomenuo je da je Naša stranka jedina koja je u proceduru dostavila konkretne prijedloge i oni su prošli Ustavnopravnu komisiju.

- Mi smo preuzeli odgovornost. Nismo dostavili  samo nešto reda radi, dostavili smo nešto što poštuje kompleksnost BiH, ali istovremeno rješava problem presuda Evropskog suda za ljudska prava - kazao je Arnaut.

Đonlagić: Neprikladno razgovarati o izmjenama Izbornog zakona dok se vrši nasrtaj na državne institucije

Član Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine Dženan Đonlagić izjavio je novinarima da su članovi te radne grupe danas razgovorali s visokom delegacijom Vijeća Evrope o implementaciji presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Kaže da nije želio učestvovati u raspravi o izbornom zakonodavstvu i implementaciji presuda, te da je došao na taj sastanak iz respekta prema instituciji Vijeća Evrope, čiji predstavnici su došli.

- Cijenim da je potpuno neprikladno i politički licemjerno razgovarati o izmjenama Izbornog zakona u trenutku kada se vrši nasrtaj na državne institucije i kada se urušava pravni poredak BiH od strane političkih predstavnika SNSD-a, na čelu sa Miloradom Dodikom, kada se derogiraju državni zakoni i državne institucije, kada se najavljuje urušavanje sistema indirektnog oporezivanja, VSTV-a, Oružanih snaga BiH - kazao je Đonlagić. 

Dodao je da u ovakvim političkim okolnostima razgovarati o izmjenama Izbornog zakona BiH je apsolutno nadrealno.

- Mi smo već imali upad institucionalni u Agenciju za lijekove BiH, prije nekoliko dana smo imali eklatantan primjer upada u sistem indirektnog oporezivanja, kada je na uvozu u carinsko područje BiH stavljena carinska blomba, ili obilježje Republike Srpske umjesto države BiH. I u ovakvim političkim okolnostima, kada se pokušavaju urušiti državne institucije i kada Parlamentarna skupština BiH i Vijeće ministara BiH ne rade, ne funkcionišu zbog zloupotrebe mehanizma ustavnih blokada koje se nalaze u postojećem ustavnom rješenju BiH, pričati o budućim izmjenama Izbornog zakona je apsolutno neprikladno - smatra Đonlagić.      

Istaknuo je da je deblokada državnih institucija nešto što je trenutno u rukama pravosuđa BiH.

Po njegovim riječima, za sve što se bude poslije dešavalo, "ukoliko istražne agencije i Tužilaštvo BiH ne reaguju na vrijeme, snosit će odgovornost za sva buduća dešavanja u BiH".

Čolak: Želim vjerovati da će Interresorna radna grupa nastaviti rad

 Zamjenik predsjedavajuće Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine Bariša Čolak je, nakon što danas zbog nedostatka kvoruma nije održana sjednica, izjavio novinarima da još uvijek želi vjerovati da će nastaviti s radom.

- Posebno što mi na ovoj našoj međuresornoj radnoj skupini ipak ne donosimo konačne sudove. Mi se ovdje probamo dogovoriti, probamo iskristalizirati naša stajališta i približiti se kako bismo jednostavno došli konačno do izmjena Izbornog zakona BiH - kazao je Čolak.           

Izrazio je nadu da će Interresorna radna grupa nastaviti rad za desetak dana. Dodao je da želi vjerovati da će se uspjeti barem "ekipirati" i nastaviti rad, a temeljni preduvjet da bi nastavili rad je da imaju kvroum za odlučivanje.

- Mislim da ipak postoji jedan konsenzus da se dođe do izmjena i dopuna Izbornog zakona, međutim činjenica je da to ne vidimo na isti način. Bilo bi jako važno kad bismo mogli, a to po mom sudu jeste minimum, prije svega implementirali sve odluke Ustavnog suda BiH, sve presude Evropskog suda za ljudska prava. I kad bismo ove druge promjene koje se kolokvijalno nazivaju kao tehničke, međutim neke od njih su vrlo važne, kad bismo mogli doći do određenog stupnja suglasja oko barem onih najvažnijih stvari - kazao je Čolak.

Kaže da ono čega se on pribojava i gdje ne vidi još uvijek suglasje o tome kako i na koji način implementirati ove presude, prije svega Evropskog suda, ali jednako tako i Ustavnog suda BiH.

- Ako shvatimo da ove presude Evropskog suda zaista uklanjaju i trebaju ukloniti svaku diskriminaciju prema svakome od pojedinaca, to ne znači nužno da treba otvoriti novu diskriminaciju prema kolektivitetima, prema konstitutivnim narodima. Uostalom, to u svom obrazloženju vrlo jasno kaže i presuda u slučaju Sejdić-Finci. Mi možemo udovoljiti u potpunosti evropskim standardima, a da sačuvamo taj balans između konstitutivnih naroda. To nije velika mudrost ako se to želi - smatra Čolak.

federalna.ba

 

Konjic MS Community BiH
0 19.04.2024 17:53
Mostarski sajam Zapadnohercegovački kanton cikloturizam
0 19.04.2024 17:16
FMERI plin Vlada Federacije BiH
0 19.04.2024 17:11
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini Nezir Pivić Zeničko-dobojski kanton obrazovanje
0 19.04.2024 17:08