Indonezija će seks izvan braka kažnjavati zatvorom
(Izvor: AA/Arhiva)

Indonezija će seks izvan braka kažnjavati zatvorom

Očekuje se da će indonezijski parlament usvojiti novi kazneni zakon koji će sankcionirati seks izvan braka, kaznom do jedne godine zatvora, potvrdili su dužnosnici.

Reforma zakona također će zabraniti vrijeđanje predsjednika ili državnih institucija i izražavanje bilo kakvih stavova koji su suprotni indonezijskoj državnoj ideologiji. Zabranjen je i suživot prije braka.

Kazneni zakon je u izradi desetljećima, a očekuje se da će biti usvojen 15. decembra, rekao je za Reuters zamjenik indonezijskog ministra pravosuđa Edward Omar Sharif Hiariej.

"Ponosni smo što imamo kazneni zakon koji je u skladu s indonezijskim vrijednostima", rekao je za Reuters.

Bambang Wuryanto, zastupnik uključen u nacrt, rekao je da bi novi kodeks mogao biti usvojen već sljedeće sedmice.

Nacrt ima potporu nekih islamskih skupina u zemlji u kojoj je konzervativizam u porastu. Protivnici tvrde da poništava liberalne reforme donesene nakon pada autoritarnog vođe Suharta 1998. godine.

Prethodni nacrt kodeksa trebao je biti usvojen 2019., ali je izazvao proteste širom zemlje. Deseci hiljada ljudi protestovali su u to vrijeme protiv niza zakona, posebno onih za koje se smatralo da reguliraju moral i slobodu govora, za koje su rekli da će ograničiti građanske slobode.

Kritičari kažu da su od tada napravljene minimalne izmjene kodeksa, iako je vlada posljednjih mjeseci održala javne konsultacije širom zemlje kako bi pružila informacije o promjenama.

Neke promjene koje su napravljene uključuju odredbu koja bi mogla omogućiti zamjenu smrtne kazne u doživotni zatvor nakon 10 godina dobrog ponašanja. Kriminalizacija abortusa, s izuzetkom žrtava silovanja, i zatvorska kazna za "crnu magiju", ostaju u zakonu.

Prema najnovijem nacrtu od 24. novembra, u koji je Reuters imao uvid, seks izvan braka, koji mogu prijaviti samo ograničene strane poput bliskih rođaka, nosi maksimalnu kaznu od godinu dana zatvora.

Uvreda predsjednika, optužba koju može prijaviti samo predsjednik, nosi najviše tri godine. Indonezija, najmnogoljudnija nacija na svijetu s muslimanskom većinom, ima stotine propisa na lokalnoj razini koji diskriminiraju žene, vjerske manjine i LGBTQ+ osobe.

Promjene kodeksa bile bi "veliki udarac indonezijskoj demokratiji", rekao je Andreas Harsono iz Human Rights Watcha.

Zamjenik ministra pravosuđa odbacio je kritike, rekavši da će konačna verzija nacrta osigurati pridržavanje regionalnih zakona nacionalnog zakonodavstva, a novi zakon neće ugroziti demokratske slobode.

O revidiranoj verziji kaznenog zakona raspravlja se otkako je Indonezija 1945. proglasila nezavisnost od Nizozemske.

federalna.ba/The Guardian

Indonezija kazneni zakon