Hrvatski građani počeli sa sedmičnim bojkotom, rezultati jednodnevnog najlošiji do sada
U Hrvatskoj danas traje bojkot jednog od trgovačkih lanaca, a građani su pozvani da izbjegavaju kupovinu u njemu u narednih sedam dana.
Bojkot trgovačkog lanca izabran je na temelju ankete koju je među građanima provela platforma "Halo, inspektore".
Iako je Vlada Hrvatske proširila spisak proizvoda sa "zaključanim cijenama" sa 30 za još 40, odnosno na ukupno 70 građani u Hrvatskoj te mjere smatraju nedostatnim i cijene kako su cijene proizvoda, posebno hrane i dalje iznimno visoke.
Bijes građana zbog cijena nije mogla da umanji ni činjenica da su brojni trgovački lanci snizili cijene više stotina proizvoda, a najavljeno je da će to učiniti sa još nekoliko hiljada.
No, uprkos javnom ogorčenju građana jučerašnji, treći jednodnevni bojkot u Hrvatskoj bio je do sada najmanje uspješan.
Porezna uprava Hrvatske objavila je usporedne podatke o potrošnji prijavljenima u sustav fiskalizacije za dane bojkota trgovina – 7. februar, 31. i 24. te za 17. januar, kada bojkot nije bio organiziran. Podaci se odnose na sve djelatnosti, kao i posebno na trgovinu na malo, osim trgovine motornih vozila i motocikala.
Ukupna potrošnja u svim djelatnostima u petak, 7. februara na dan bojkota, bila je da je broj računa u odnosu na 31. januar, također dan bojkota, bio veći za 16 posto, dok je ukupan iznos računa bio veći za 18 posto. Uspoređujući 7. februar s 24. januarom, broj računa bio je veći za 29 posto, a iznos računa za 35 posto. Međutim, u usporedbi sa 17. januarom, kada bojkot nije bio na snazi, broj računa bio je manji za 9 posto, a ukupan iznos računa za 13 posto.
U sektoru trgovine na malo, 7. februara broj računa bio je za 26 posto veći u odnosu na 31. januar, dok je ukupan iznos računa porastao za 40 posto. Uspoređujući 7. februar s 24. januarom, broj računa bio je veći za 51 posto, a iznos računa za 66 posto. Ipak, u odnosu na 17. januar, broj računa u trgovini na malo bio je manji za 15 posto, dok je ukupan iznos računa bio manji za 21 posto.
Ovi podaci pokazuju da je potrošnja na dan bojkota bila niža nego u sedmici kada bojkot nije bio na snazi, ali su određeni sektori i dalje zabilježili povećanje u odnosu na prethodne dane bojkota.
Drugi dan bojkota kupovine je i u Bosni i Hercegovini, a u narednom periodu i u Crnoj Gori najavili su sedmične bojkote kupovine, kao i u Srbiji.
federalna.ba/AA