Prilog: Amra Ličina

Hitno rješavanje zastoja na graničnim prelazima

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine pozvala je danas na hitno rješavanje dugih zadržavanja i zastoja na graničnim prijelazima s Republikom Hrvatskom kroz otvaranje dodatnog BIP-a i "zelenih koridora" te produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora u sezoni.

Prošli mjesec je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac uputio inicijativu nadležnim organima Hrvatske za rješavanje ovog problema.

"Otvaranje 'zelenih koridora', te produženje radnog vremena fitosanitarne inspekcije u ljetnom periodu, kada je izvoz najintenzivniji, kao i eventualno uvođenje rada subotom, značilo bi smanjenje gužvi na graničnim prelazima i olakšavanje transporta domaćim privrednicima", istaknuto je u dopisu upućenom Državnom inspektoratu Hrvatske, te ambasadama Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj i Hrvatske u BiH.

Košarac je tada naveo da se procjenjuje da će u narednom periodu biti izvezene značajne količine voća i povrća iz BiH, a otvaranje zelenih koridora uveliko bi olakšalo posao i proizvođačima i autoprijevoznicima.

“To bi značilo da naši kamioni ne stoje na graničnim prelazima, da nemamo gužve kakve smo imali prethodne dvije godine.“

Kilometarske kolone vozila ispred graničnih prijelaza za autoprijevoznike su neprihvatljive kao i zadržavanje ogromnog broja vozača u tim kolonama danonoćno.

Izvoznici sezonske, svježe, lakokvarljive robe su pod velikim opterećenjem zbog postojanja samo dva granična prijelaza na kojima se mogu osigurati fitosanitarni certifikati. Sekretarka Asocijacije za prehrambenu industriju Vanjskotrgovinske komore BiH Tijana Muhamedagić:

“Problem se javlja, jer dolazi do stvaranja čepa, kada naši izvoznici od juna do septembra pokušavaju izvesti svježe voće i povrće. To je jedan problem. A razlog ovih gužvi je prvenstveno zbog manjka broja graničnih prijelaza, jer imamo samo dva granična prijelaza sa Republikom Hrvatskom, a to su Stara Gradiška i Nova Sela, a treći problem je taj što je radno vrijeme fitosanitarnih inspektora u tom periodu jako kratko i privrednici traže produženje radnog vremena, odnosno da ono bude isto kao i svim ostalim graničnim prelazima.“

 

Sve ovo utječe na plasman proizvod zbog činjenice da roba gubi na kvaliteti zbog zastoja u transportu, te proizvođač robu mora naplatiti po znatno nižoj cijeni, navodi Muhamedagić:

“S obzirom na to da se radi o svježem voću i povrću s visokim sadržajem vode, to voće i povrće gubi na kvaliteti i onda privrednici imaju problem s kupcem, jer nekada Hrvatska nije krajnja zemlja izvoza već je tranzitna zemlja i dok proizvodi dođu u Njemačku ili negdje dalje, onda taj proizvod zaista gubi na kvaliteti. Još ukoliko se čeka na drugim granicama, to zaista nije dobro.“

 

Apel za uspostavljanje tranzita kroz Hrvatsku, kada je riječ o izvozu roba iz Bosne i Hercegovine, upućen je svim nadležnim institucijama kako bi zajednički reagirali i riješili problema koji su od krucijalne važnosti za izvoznike i prijevoznike.

 

 

 

Federalni radio granični prijelaz Granični prelaz
sport Federalni radio
0 19.04.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.04.2024 22:01
sport Federalni radio
0 19.04.2024 19:17
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.04.2024 17:35
sport Federalni radio
0 19.04.2024 00:01
Vijesti u 22 Federalni radio
0 18.04.2024 22:35