Prilog Lejle Memić

Hadžidedić na sesiji Kruga 99: Jedna ili tri nacije za BiH je pitanje biti ili ne biti

Tema ovonedjeljne sesije Krug 99 je bila „Jedna ili tri nacije?“. Uvodničar prof.dr. Zlatko Hadžidedić, iz Centra za izučavanje nacionalizma, izdavač knjige „Nacije i kapital“, koja će svjetlo dana ugledati u februaru u Londonu, kazao je da uspostavljanje nacije na etno-regijskom nivou je recept za sve buduće konflikte. Ukoliko se ne prihvati građanski model nacije na zapadnom Balkanu, konflikt je neizbježan.

U ostatku svijeta pojam nacija znači suvereni narod, grupu ljudi koja pretendira na stvaranje vlastite države. Nacija se sastoji od građana.Posljedica toga što smo mi u BiH prihvatili da nam se nametne riječ nacija za religijski identitet je to da na kraju imamo tri grupe od koje svaka ima pravo da pretendira na vlastitu državu, kazao je uvodničar prof. dr. Zlatko Hadžidedić.  Koristi se trik kojim se većina stanovništva čini lojalnim sistemu. Gdje god se pojavio kapitalizam javio se i nacionalizam, a to se desilo i u bivšoj Jugoslaviji, smatra Hadžidedić, ističući da se BiH prvi put susreće sa kapitalizmom 90-ih godina,  uporedo sa javljanjem ideja da treba zaokružiti veliku Srbiju ili Hrvatsku. Lisabonska konferencija 1992. godine, tri mjeseca prije rata, rezultirala je pojavom mapa,u čijem stvaranju je, prema mišljenju Hadžidedića, učestvovala prvenstveno Velika Britanija i ideja o stvaranju tri nacije - tri države:

Smatra da "svi koji su tada bili u Lisabonu su prihvatili da zemlju podijele i stvore tri teritorije".

"Bošnjaci je naziv koji pripada svim stanovnicima BiH, a on je, da tako kažem, kidnapovan 1993. godine na takozvanom bošnjačkom saboru i dodijeljen samo muslimanima. Sada se nalazimo u situaciji koja do kraja dovodi taj projekat. Sada vidimo da se govori o otcjepljenju Republike Srpske, vidimo koji je stepen agresivnosti i Hrvatske. Oni svi osjećaju da se ti projekti sada zaokružuju i dobijaju takve signale iz Evropske unije, prije svega. To je situacija koju bih ja sada nazvao biti ili ne biti. Pitanje jedna ili tri nacije za nas je pitanje biti ili ne biti. Da bismo se uklopili u norme kapitalističkog režima, da bismo opstali kao jedna država, moramo biti nacionalna država, moramo biti država svih Bosanaca", poručio je Hadžidedić.

Rat je bio sredstvo da se stvore tri teritorije, a niko nije pretendovao da osvoji cijelu zemlju. Uveden je i naziv Bošnjaci koji pripada svim stanovnicima BiH, ali on je kidnapovan 1993. Na tzv. bošnjačkom saboru i dodijeljen samo Muslimanima što su rado prihvatili i u Srbiji i u Hrvatskoj. Sada se nalazimo u situaciji kada se ovaj projekt zaokružuje uz podršku Evropske unije.

Takvo pitanje je pitanje na koje se može dati odgovor samo na referendumu. Ideja da postoje konstitutivni narodi, ideja da narodi sami za sebe odlučuju je perverzna ideja koja ne postoji nigdje u svijetu. Ovdje postoje tri oligarhije koje sebe delegiraju da predstavljaju te takozvane narode i oni se dogovaraju. Za one koji ostaju u ovoj zemlji postoji samo jedan izlaz, a to je da mi ovu zemlju učinimo jednakom ostalim evropskim zemljama, da je učinimo nacionalnom državom. Jedini način na koji se većina stanovništva može izjasniti o tome je referendum."

Opet se postavlja pitanje da li ćemo biti dio svijeta ili ćemo se raspasti. Ako sebi to dopustimo, to je znak da smo toliko neuki i toliko naivni i toliko nedorasli, zaključuje prof. dr. Zlatko Hadžidedić.