Bivši predsjednik Iraka Barham Salih mogao bi da postane sljedeći direktor Agencije Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), navodi se u pismu generalnog sekretara UN-a Antónia Guterresa.
Salih bi na tom mjestu naslijedio Filippa Grandia, koji je postao Visoki komesar UN za izbjeglice 2016. godine i tada naslijedio Guterresa. Salih je bio predsjednik Iraka od 2018. do 2022. godine.
Izazovna godina za mnoge organizacije
Portparolka kancelarije UN-a u Ženevi Alessandra Vellucci izjavila je da imenovanje novog komesara mora da prođe kroz konsultacije sa odborom, dok konačnu odluku donosi Generalna skupština UN-a u New Yorku.
"Proces je u toku. A kada se završi, UN će objaviti zvanično saopćenje", rekla je ona novinarima.
Ova godina je bila izazovna za mnoge organizacije UN-a, imajući u vidu da je više njih, poput UNHCR-a, otpustilo hiljade ljudi i smanjilo potrošnju nakon ukidanja dijela pomoći Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i drugih zapadnih zemalja.
federalna.ba/Beta