videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas)

Je li pred Zeničanima još jedna neizvjesna grijna sezona?

Korisnici daljinskog grijanja u Zenici, sudeći prema ranijim najavama i obećanjima, od naredne grijne sezone ne bi trebali više  strahovati od čestih prekida u isporuci toplotne energije.

Izgradnja nove toplane u krugu Arcelor Mittala, prema posljednjim informacijama, završena je, no još nije poznato da li će biti u funkciji ove godine te da li će Zeničanima konačno biti obezbijeđeno kvalitetno i ekološki prihvatljivo grijanje.

Ako je suditi prema trenutno raspoloživim informacijama, Zeničani će se morati strpjeti i utopliti i naredne zime.

Daljinsko grijanje i zagađenje zraka na koje utiče rad pogona Energetike u ArcelorMittalu, isporučioca toplotne energije dugogodišnji je problem u Zenici. Rješenje je, činilo se, pronađeno u gradnji nove toplane čiji je početak rada obećavan protekle dvije, a posljednji put ove godine.

- Kao što znate, idemo s projektom Toplane Zenica i ovo je zadnja sezona u kojoj ćemo kupovati ugalj – izjavio je ranije ove godine Nikhil Mehta, generalni direktor Arcelor Mittal Zenica.

Posao izgradnje toplane koja umjesto uglja treba koristiti plinove iz tehnološkog procesa proizvodnje čelika i zemni plin bio je povjeren finskim izvođačima, partnerima u zajedničkoj kompaniji, a građanima davno obećano sigurno i kvalitetno grijanje.

- Građane Zenice, za ovaj kapitalni projekat koji pravimo bez marke zaduženja, obavještavam naredne 2020., to nema veze sa izborima, građani Zenice će imati ekološko grijanje – riječi su gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića iz 2019.

Kada bi u funkciji trebao biti projekt nazvan generacijskim, vrijedan 53  miliona eura, finansiran većinom kreditnim sredstvima EBRD-a, još uvijek nema preciznog datuma. Na novinarski upit da li će nova toplana biti u funkciji do sezone grijanja u 2021. godini, iz Arcelor Mittala odgovor:

"Kompanija Arcelor Mittal Zenica čini sve što je u njenoj moći da se projekat nove toplane odvija po planu. Bez obzira koji će izvor toplinske energije biti korišten, Kompanija je posvećena najvažnijem cilju – osigurati grijanje grada Zenice u narednoj sezoni." 

Da se od uglja kao energenta nije odustalo i da puštanje u funkciju toplane uveliko kasni saznajemo posljednjih mjeseci od izvora koji su uključeni u projekt. Vidljivo je to i iz dokumenata koji su u posjedu Federalne televizije.

Naime, Arcelor Mittal od Elektroprivrede na sastanku prošlog mjeseca zatražio je osiguravanje dovoljnih količina uglja.

"Budući da je plan Arcelor Mittal Zenica bio početak proizvodnje pare kroz nove kotlove (Toplana) na plinove, a zbog problema pri pokretanju ili u novoj Toplani prognozu potreba za energetskim ugljem za cijelu 2021. nije bilo moguće pripremiti."

Koje su reference i energetski bilans koji bi bio potreban za grijanje grada ostali su nepoznati jer predstavljaju poslovnu tajnu. Na to, kao i na postupak izdavanja okolinske dozvole upozoravali su ekološki aktivisti.

- U okolinskoj dozvoli je pogrešno prevedena rečenica iz evropskog dokumenta da se koksni plin mora prečišćavati prije nego što ga upotrijebite kao gorivo i sad ne samo da imamo ekološki problem nego sad i Arcelor Mittal ima tehonološki problem jer Toplana ne može da radi na koksni plin kako su oni zamislili – kazao je Samir Lemeš, predsjednik UO Ekoforum Zenica.

Posljednjih decenija Zeničani se suočavaju s uvijek neizvjesnom sezonom grijanja jer često dolazi do problema sa starim i dotrajalim kotlovima na ugalj.

Izvjesno je da će nova grijna sezona početi 15. oktobra, a da li će se daljinsko grijanje odvijati po starom sistemu ili će stara obećanja dobiti nove rokove, znat će se sa prvim minusima i hladnim danima.

federalna.ba

Zenica grijanje