Gradonačelnik El Pasa proglasio vanredno stanje zbog migranata koji prelaze granicu
Gradonačelnik El Pasa Oscar Leeser proglasio je vanredno stanje zbog priljeva migranata preko južne granice, kako bi gradu na granici između SAD-a s Meksika omogućio da iskoristi dodatne resurse koji bi mogli biti potrebni nakon što se 21. decembra ukinu mjere na granicama uvedene zbog pandemije koronavirusa.
Leeser se prethodno opirao uvođenju vanrednog stanja, ali je rekao da su ga na akciju potaknuli ljudi koje je vidio na ulicama u centru grada dok se smrzavaju, naglašavajući da to nije način na koji želi postupati s ljudima.
Premda se migranti prevoze iz El Pasa u druge američke gradove, u lokalnim skloništima više nema mjesta pa mnogi od njih spavaju na ulicama na temperaturama ispod nule.
Presuda Okružnog suda D.C.-a od petka znači da će ograničenja koja su spriječila stotine hiljada migranata da traže azil u Sjedinjenim Američkim Državama posljednjih godina biti ukinuta u srijedu, osim ako se ne podnese žalba na nju.
Leeser je dodao da će porast broja migranata biti "nevjerovatan" nakon srijede, kada bi hapšenja i puštanja mogla doseći i do 6.000 dnevno, javio je Times.
Zamjenik gradskog upravitelja El Pasa Mario D'Agostino rekao je da će proglašenje vanrednog stanja dati gradu veću fleksibilnost u upravljanju operacijama smještaja i osiguravanju dodatnog prijevoza za tražitelje azila.
federalna.ba/Fena