Građani Sarajeva i Tuzle poručili da žele normalnu državu
videoprilog Azre Delmanović i Hane Porić (Federacija danas)

Građani Sarajeva i Tuzle poručili da žele normalnu državu

U brojnim evropskim gradovima okupljanja za mir i stabilnost Bosne i Hercegovine. U BiH tek u dva grada - Tuzli i Sarajevu. Male grupe, ali jasne i glasne. Nećemo podjele, Bosna je i muslimanska i hrvatska i srpska. Traže konkretnije i odlučnije djelovanje međunarodne zajednice u vrijeme političke krize i nacionalne netrpeljivosti u zemlji.

I poslije dvadeset šest godina od rata, borba za mir još traje. „Zaustavite one koji ugrožavaju mir“, „Krivi ste za sve zlo u Bosni i Hercegovini“, „Ni muslimanska, ni hrvatska ni sprska - nego i muslimanska i hrvatska i srpska“, samo su neke od poruka koje su se mogle vidjeti na transparentima tokom protesta u Sarajevu i Tuzli. Državni sistem se, kazali su okupljeni građani, iz dana u dan ruši, a institucije nijemo posmatraju. Osnovni cilj je, kazali su, da se na miran i dostojanstven način pokaže vjera u ovu državu, a da oni koji zagovaraju podjele konačno budu sankcionisani.

„Dosta nam je podjela. Ja želim, kao građanin Bosne i Hercegovine, da se ukinu entiteti, da se ukinu kantoni, da Bosna bude po regijama kao što je i bila i kao sve normalne države“.

Zabrinjavajuće je, kazali su, što nadležni ignorišu mogućnost izbijanja novih sukoba. Građani nemaju povjerenja u institucije zbog čega sami djeluju s ciljem sprečavanja ponavljanja scenarija iz devedesetih godina.

„Imajući, nažalost, iskustvo iz prethodnog rata, kada se odvijala skoro pa ista politika ustupaka nasilnicima, sa velikim oprezom moram reći da moramo imati povjerenje u institucije međunarodne zajednice, ali istovremeno to povjerenje će se topiti ukoliko one same ne budu djelovale“, kaže Adil Kulenović, predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99.

Zahtjeva je mnogo, no stiglo je i obećanje visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, koji je izašao pred građane, i naročito se osvrnuo na obilježavanje neustavnog dana RS-a: „Jučer nije bio dobar dan, ali to je za mene dodatni motiv da nastavim raditi svoj posao. Nikada neću prihvatiti ako neko postavi pitanje integriteta BiH“.

„Nakon što je Christian Schmidt obećao da će izaći i ispunio obećanje i mi smo svoje - vratili smo se dostojanstveno, kao što i jesmo uvijek bili“, istakao je Suad Đozić, aktivist i organizator protesta u Sarajevu.

Iste poruke i okupljeni na Trgu u Tuzli. Sramotno je, kažu, da za ono što se moglo i trebalo riješiti u nadležnim institucijama sada zna cijeli svijet. Ipak, kažu da nade za poboljšanje ima te da još nije kasno da odgovorni počnu raditi svoj posao.

„Da Tužilaštvo BiH počne raditi svoj posao, da podigne krivične prijave protiv ljudi koji su ugrozili ustavni poredak i Ustav“, kaže Almir Arnaut, jedan od organizatora protesta u Tuzli.

Emina Busuladžić bila je učesnica protesta: „Nemamo mi sad vremena čekati godinu, dvije, tri... Ovo su zadnji minuti za sve one koji vole ovu zemlju, koji žele dobro svima - izađite na proteste“.

Što se tiče želja za 2022. godinu, za građane i građanke koji su bili dijelom ovih protesta one su iste – žele normalnu državu bez podjela i sukoba. Traže li mnogo?

federalna.ba

federalna.ba

protest Sarajevo Tuzla