Gatti Santana izvijestila Vijeće sigurnosti UN-a o napretku rada Mehanizma Tribunala
Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale (Mehanizam), sutkinja Graciela Gatti Santana, danas je predstavila dvadeset i peti izvještaj Mehanizma Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku.
Ona je započela svoj govor izražavajući duboko zahvalnost za podršku koju je Mehanizam primio od Vijeća, posebno tokom dvogodišnjeg pregleda koji je doveo do obnove mandata Mehanizma u junu 2024. godine.
Predsjednica je obavijestila Vijeće da je Mehanizam, otkako je zadnji put govorila, napredovao s jasnim fokusom.
Naglasila je da, iako Mehanizam i dalje ima značajan posao u vezi sa svojim rezidualnim funkcijama koje su u opsegu neviđene dosad, "pružamo pravdu u skladu s našim statutarnim obavezama, radimo to efikasno i s usmjerenjem na njihovo kompletiranje".
Na primjer, predsjednica Gatti Santana je spomenula niz sudskih aktivnosti, uključujući nedavno ročište u slučaju Gérarda Ntakirutimane. Tamo je Apelaciono vijeće saslušalo sve relevantne dokaze i završne podneske strana tokom dva radna dana i donijelo presudu krajem iste sedmice, pri čemu su ostale nepromijenjene osuđujuće presude za Ntakirutimanu.
Predsjednica je naglasila da je ovaj postupak ključan za ciklus pravde i osigurao je da nije došlo do propusta u pravdi, ali je također prikazao predanost institucije brzom i efikasnom završavanju svih sudskih postupaka.
Što se tiče drugih rezidualnih funkcija Mehanizma, uključujući, na primjer, nadzor nad izvršavanjem kazni i pružanjem pomoći nacionalnim jurisdikcijama, predsjednica Gatti Santana je naglasila da oni i dalje zahtijevaju vrijeme, pažnju i resurse.
Objasnila je da je Mehanizam, osim toga, najbolje pozicioniran za izvršavanje istih u bliskoj budućnosti, s obzirom na njegovo institucionalno znanje i potrebu za identificiranjem održivih i pravednih rješenja za transfer ili kompletiranje.
Naglasila je, međutim, da će Mehanizmu biti potrebna stalna saradnja država kako bi se adresirale ključne, neriješene prepreke. To uključuje pronalaženje trajnog rješenja za šest oslobođenih ili puštenih osoba u Republici Niger, koje i dalje žive u neizvjesnosti i bez prava koja su im obećana kada su pristali na preseljenje.
Druga prepreka odnosi se na povratak osuđenih osoba iz država izvršenja u jedinicu za pritvor Ujedinjenih nacija u Hag, što je rezultiralo efektivnom transformacijom jedinice u zatvorsku ustanovu. Drugi problem koji zahtijeva suradnju je slučaj Jojić i Radeta, koji je na čekanju skoro desetljeće zbog nedostatka saradnje Srbije u hapšenju i transferu optuženih.
Prelazeći na planiranje budućnosti Mehanizma, predsjednica Gatti Santana naglasila je da je Mehanizam vrlo pažljivo pratio rezoluciju 2740 (2024) i spreman je pružiti svu potrebnu informaciju i podršku u vezi s izvještajima koje je Vijeće zatražilo od Generalnog sekretara.
U međuvremenu, Mehanizam nastavlja s preusmjeravanjem i smanjenjem svojih operativnih zahtjeva kako bi u potpunosti realizirao viziju Vijeća sigurnosti da Mehanizam bude manja, privremena i učinkovita institucija. To se očituje kroz smanjenje broja zaposlenih i budžetskih sredstava te zatvaranje oba ureda u Kigaliu i ureda za vanjske odnose.
Na kraju, predsjednica Gatti Santana je ponovila da Mehanizam postoji kako bi završio ciklus dostizanja pravde pokrenut od strane Tribunala za bivšu Jugoslaviju i Ruandu te ostaje odlučan u svojoj predanosti tom cilju.
- Spremni smo izvršiti sve naše obaveze i ispuniti data obećanja Ruandi i državama bivše Jugoslavije – čineći korak za korakom, svakom novom presudom – da će pravda će biti zadovoljena - zaključila je predsjednica Mehanizma Gatti Santana.
federalna.ba/Fena