videoprilog Merime Adembegović (Dnevnik 2)

Gas iz Azerbejdžana u BiH bi mogao samo preko Južne interkonekcije

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović obratio se na 9. globalnom Baku Forumu. Kritikovao je Ujedinjene nacije i pohvalio djelovanje OHR-a u BiH. A s predsjednikom Azerbejdžana razgovarao je o snabdijevanju Bosne i Hercegovine gasom. Azerbejdžan ga je spreman osigurati, ali on u našu zemlju može samo iz jednog pravca.

I opet se vraćamo na projekat Južne interkonekcije. Međunarodni gasni pravac, Jadransko-jonski gasovod, koji se nastavlja na hrvatski najbolja je alternativa za BiH. Gas koji je danas obećan iz Azerbejdžana može samo ovim putem. Stanje u Ukrajini, istina, ubrzalo je procedure spajanja naše zemlje na nove gasne interkonekcije. Možda će ovo biti motiv više za bh. vlasti da dodatno ubrzaju radove.

"Do nas je u Bosni i Hercegovini da postignemo unutar Predsjedništva BiH i Vijeća ministara BiH dogovore i da onda idemo u zaključivanje sporazuma”, rekao je Džaferović.

Inače, pitanje snabdijevanja naftom i gasom, kao i siromaštvo i glad, među temama je 9. Globalnog Baku Foruma. Ključna tema  svakako je rat u Ukrajini, pitanje izbjeglica i pomirenja. Na brojnim panelima koji su planirani u tri dana foruma je i onaj o globalnom zdravlju nakon pandemije.

U uvodnom obraćanju predsjedavajući Predsjedništva BiH naglasio je da posljedice globalnih kriza snose svi, iako za njih nisu svi jednako odgovorni. Obrušio se na djelovanje UN-a tokom rata u BiH, ali i pohvalio djelovanje OHR-a i zemalja članica PIC-a u našoj zemlji.

“Zahvaljujući multilateralnoj akciji i djelovanju sistema međunarodne zajednice, spriječen je najgori scenarij – prelijevanje rata iz Ukrajine na područje Bosne i Hercegovine, ali da bi se osigurala dugoročna stabilnost bit će nam potrebno još mnogo opreza, mudrosti i povrh svega odlučnosti”, poručio je Džaferović.

U Baku su stigli i bivši predsjednici zemalja Zapadnog Balkana, koji će učestvovati na panelu o mijenjaju Evrope i sigurnosti Zapadnog Balkana. I u ovom slučaju Džaferović je ponovio da integracija Bosne i Hercegovine i drugih država može unijeti jednu novu snagu u Evropsku uniju.  S druge strane bivši predsjednik Srbije Boris Tadić skeptičan je, zbog razjedninjenosti Unije na pitanju proširenja.

“To je više nego jasno – da u EU ne postoji koherentan stav o proširenju, ne postoji ni među građanima EU i ona više nije ono što je bila. Greška je u nedostatku strateškog promišljanja o EU, koja ne zna gdje su joj granice, koji su joj definisani interesi i način na koji se ona ponaša i u ovom ukrajinsko-ruskom konfliktu svjedoči o tome da je ona sve slabija i sa sve manjim autoritetom, da prati svoje tradicionalne saveznike”, rekao je Tadić.

Forum je jasno ukazao na to da se kompletna Evropska unija nalazi u brojnim problemima i globalnim izazovima, koji su već vidljivi, a do kojih je doveo ponajviše rat u Ukrajini. Ukazano je, između ostalog, na potrebu nikada snažnije saradnje unutar Evrope, ali i svijeta kako bi se iole sve poljedice bar ublažile.

federalna.ba

Šefik Džaferović Baku
Šefik Džaferović
0 12.03.2024 12:37
Šefik Džaferović Dnevnik D
0 01.02.2024 21:13
Ustavni sud BiH Šefik Džaferović
0 29.09.2023 21:01
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine pitanja Šefik Džaferović
0 31.05.2023 11:57