Fudbalska reprezentacija beskućnika BiH osvojila treće mjesto na turniru u Španiji
(Izvor: AA)

Proteklog vikenda održan je fudbalski turnir beskućnika u okviru "Homeless World Cupa" u španskoj Fuenlabradi, a selekcija Bosne i Hercegovine kući nosi bronzana odličja.

Prvi dan turnira igrala se grupna faza turnira, a reprezentacija BiH bilježi sve tri pobjede. U nedjelju su na programu bili susreti knock-out faze.

U četvrtini finala BiH je ubjedljivo savladala Ukrajinu rezultatom 9:2. U polufinalu su igrači bh. selekcije odigrali meč s Portugalom, kojeg su prethodno savladali u grupnoj fazi turnira. U sjajnoj utakmici punoj preokreta postignuto je deset golova (5:5) pa su putnika u finale odlučili penali. Portugalci su bili uspješniji, a bh. reprezentativcima je preostala borba za bronzu. Odličnom i sigurnom igrom savladali su ekipu Italije 7:4 i na kraju se okitili bronzanim odličjima i 3. mjestom na turniru.

Zlatne medalje na kraju su otišle u ruke reprezentativaca Portugala, koji su u finalnom meču savladali selekciju Rumunije 2:1.

Najboljim golmanom turnira proglašen je član reprezentacije BiH Aldin Hadžinovski, koji je tokom turnira svojim odbranama izluđivao protivničke ekipe i sasvim zasluženo ponio ovu laskavu titulu.

Aldin, sjajni golman i dijete za primjer, iza sebe ima tešku životnu priču. Priču koja ga je odvojila od svog oca, kojeg je izgubio dok je imao pet godina.

U Emmausu znaju za tu priču i kroz projekat stipendiranja jetimske djece, paze na Aldina i pokušavaju mu omogućiti dostojanstven život onoliko koliko su u mogućnosti.

Turnir u Španiji je imao i historijsku notu. Po prvi put u svim selekcijama nastupila je barem po jedna djevojka u reprezentaciji, zajedno s muškarcima.

Boje reprezentacije BiH branile su Sumeja Bektaš i Aida Šeper, koje su svojim igrama pokazale zavidan talenat i kvalitet, a potvrda tome je i ta što su pobrale sve simpatije prisutnih.

Također, po prvi put na turnirima pod pokroviteljstvom "Homeless World Cup" sudila je sutkinja iz BiH. Kanita Baraković iz Gračanice je svoj posao odradila profesionalno i dostojanstveno te zadovoljila kriterije organizatora.

Pored već spomenutih, bh. selekciju na turniru u Fuenlabradi predstavljali su i Elmedin Škrebo kao selektor, te igrači Sejfudin Beganović, Ragib Čirak, Elvir Mešić, Edvin Muratović i Alen Hodžić.

Udruženje MFS-EMMAUS kao partner "Homeless World Cup" (HWC) od 2011. godine je stalni učesnik Svjetskih prvenstava beskućnika, a najveći uspjeh je titula viceprvaka svijeta osvojena na prvenstvu u Čileu, 2014. godine.