Francuska savladala Poljsku i plasirala se u četvrtfinale
(Izvor: AA)

Fudbaleri Francuske savladali su večeras selekciju Poljske rezultatom 3:1 i plasirali se u četvrtinu finala Svjetskog prvenstva u Kataru.

Meč osmine finala Mundijala u Kataru između Francuske i Poljske igran je na prepunom stadionu "Al Thumama" u Dohi.

Francuzi su opravdali epitet favorita u ovom duelu i došli do sigurne pobjede golovima raspoloženih golgetera Oliviera Girouda i Kyliana Mbappea.

Giroud je pogodio za vodstvo Francuske u završnici prvog poluvremena i bio mu je to 52. gol u nacionalnom dresu, čime je postao najbolji strijelac Francuske u historiji i iza sebe ostavio Thierryja Henryja koji je za svoju reprezentaciju postigao 51 gol.

Drugi gol za Francuze je u 74. minuti postigao Mbappe, koji je pogodio i u samoj završnici meča za 3:0. Mladi francuski golgeter također ima pregršt razloga za slavlje, jer je tim golovima trenutno postao najbolji strijelac Mundijala u Kataru s pet pogotka, a ujedno je postao i prvi igrač koji je prije svog 24. rođendana na Mundijalima postigao devet golova. Prije njega je taj rekord držao slavni Brazilac Pele sa sedam pogodaka do te dobi.

Utješni gol za Poljake iz penala je u samoj završnici meča pogodio Robert Lewandowski.

Francuska će borbu za odbranu titule svjetskog prvaka sa SP-a iz Rusije nastaviti mečem četvrtfinala u kojem će 10. decembra igrati protiv boljeg iz duela osmine finala kojeg večeras igraju selekcije Engleske i Senegala.