EU i Velika Britanija uvele nove sankcije Rusiji bez čekanja na SAD
Evropska unija i Velika Britanija objavile su uvođenje novog paketa sankcija protiv Rusije, bez čekanja da im se pridruže Sjedinjene Američke Države, samo dan nakon što je američki predsjednik Donald Trump razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji nije dao obećanje o prihvatanju primirja u Ukrajini.
Prema saopćenjima iz Londona i Brisela, sankcije su usmjerene na rusku tzv. “flotu u sjeni” i finansijske firme koje su pomogle Moskvi da ublaži posljedice prethodnih sankcija, navodi BBC.
Cilj novih mjera je spriječiti pristup Rusije ključnim vojnim tehnologijama i dodatno umanjiti prihode koje ostvaruje izvozom energije. Visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas izjavila je da je riječ o dosad najopsežnijem paketu sankcija.
– Dok Putin glumi da mu je stalo do mira, pripremaju se nove sankcije, i što Rusija duže ustraje u svom ilegalnom i brutalnom ratu, naš će odgovor biti odlučniji – poručila je Kallas.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy upozorio je da će „odgađanje napora za postizanje mira samo udvostručiti našu odlučnost da pomognemo Ukrajini i da koristimo sankcije kako bismo obuzdali Putinovu ratnu mašineriju“.
EU je još 2022. godine uvela ograničenje cijene ruske nafte na 60 dolara po barelu, s ciljem da se smanje ruski prihodi za finansiranje rata. Ipak, Rusija je pokušala zaobići sankcije koristeći tankere koji plove pod zastavama trećih zemalja, često neregistrovani i bez osiguranja.
Novim sankcijama zabranjen je pristup evropskim lukama za dodatnih 189 brodova, čime je ukupan broj sankcionisanih plovila porastao na 342.
Na crnu listu stavljeni su i pojedinci koji upravljaju ovom flotom, kao i brodarske kompanije za transport sirove nafte i naftnih derivata – uključujući firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske i Hong Konga – te jedan veliki osiguravatelj tankera.
Dodatne mjere uvedene su i protiv Surgutneftegaza, jedne od najvećih ruskih naftnih kompanija, koja Moskvi osigurava značajne prihode, kao i protiv ruske kompanije za otpremu nafte. Novi paket sankcija također obuhvata 45 ruskih firmi i pojedinaca koji ruskoj vojsci isporučuju dronove, oružje, municiju, vojnu opremu, ključne komponente i logističku podršku.
Vijeće EU-a proširilo je i listu pravnih subjekata koji podliježu strožijim ograničenjima izvoza robe i tehnologije dvojne namjene, dodavši 31 novu firmu zbog njihove podrške ruskom vojnom i industrijskom sektoru.
Neki od tih subjekata nalaze se u trećim zemljama – uključujući Srbiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Tursku, Vijetnam i Uzbekistan – a povezani su sa zaobilaženjem izvoznih ograničenja, uključujući i u sektoru dronova i numerički upravljanih alatnih mašina.
federalna.ba/Fena