Ekipa FTV provjerila kako teče deminiranje na Vlašiću

Priča o minama u BiH kao ratnom naslijeđu te procesu deminiranja, i skoro tri decenije nakon rata, još traje. Zašto je naša zemlja, sa oko pola miliona stanovnika direktno ugroženih minama još uvijek na začelju i kako teče proces deminiranja, provjerili smo na Vlašiću, gdje se nekadašnjim linijama razgraničenja, konačno vraća njihova namjena- stočarskog i turističkog područja.

Iza Suada, koji posljednje 24 godine provodi u minskim poljima, stotine su kvadratnih kilometara deminiranih površina. Posljednjih 17, posao mu olakšavaju za tu namjenu posebno obučeni psi, čiji je vodič. Uobičajen radni dan je i za njegovog psa tragača Rusa, koji je kaže, od velike pomoći. Produktivnost trostruko povećava.

„Prije tri dana pas je bio angažovan na Debeloj jeli, gdje je pronašao tenkovsku minu. Tako da je imao učinkovitost da nastavi dalje, da olakša deminerima“, priča nam Suvad Mujkanović, deminer.

Omiljena igračka za nagradu, i posao može biti nastavljen.

U poslijeratnom periodu tokom deminiranja na Vlašiću pronađenoje više od 750 minsko- eksplozivnih sredstava. Tereni su sve teži, ali još je minska polja moguće pronaćiu neposrednoj blizini saobraćajnica ili turističkih staza, gdje predstavljaju veliku opasnost.

„Na MSP-u Vlašić 3 gdje se mi trenutno nalazimo, sa današnjim danom će to biti 403 mine. Različite vrste, od protivtenkovskih mina, protivpješadijskih, nagaznih, rasprskavajućih mina. I onih mina koje su najopasnije, tzv mina prom1, gdje su čak bile i nesreće u neposrednoj blizini ski staze“, kazao je Mujo Jakubović, operativni oficir za deminiranje.

Od mina je nakon rata u našoj zemlji smrtno stradalo 617 osoba,među njima 53 deminera. Na području Srednjobosanskog kanona, jednog od tri najzagađanija, 130 je žrtava mina. I dalje je više od 1.000 kvadratnih kilometara minski sumnjive površine u BiH, a veliki dio jena području ovog kantona.

„Ako idemo i dalje, čak u 2005. tu godinu, gdje smo imali negdje iznad 280 miliona kvadrata sumnjive površine, danas, dakle 2021. imamo smanjenje negdje oko 61, 62 %“, kaže Dragan Maroš, šef regionalnog Ureda BH Mac Travnik.

Još samo propisno uništavanje i još jedan deminerski dan na Vlašiću može završiti.

Očito je pred onima koji uklanjaju mine još mnogo posla.Oko 111 km2 minski sumnjivih površina na području SBK, pretočenih u 50 projekata, u narednim godinama čekat će donatore, uglavnom strane ambasade koje finansiraju projekte u BiH.

federalna.ba/Adisa Alić

deminiranje Vlašić