videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

"Cilj revizorskog izvještaja je osramotiti četiri ministarstva"

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić izjavio je na pres-konferenciji tokom sjednice Vlade Federacije BiH u Sarajevu da je Vlada danas još tumačila član 5, stav 4. odgovarajuće njene uredbe o interventnim mjerama za podršku ugroženim sektorima privrede u uvjetima pandemije te je na sjednici objašnjeno da korisnici finansijske pomoći nisu mogli smanjivati broj radnika u periodu do 31. 12. 2020. godine u odnosu na broj zaposlenih na dan 30. septembra 2020.

Vlada FBiH razmatrala izvještaje finansijske revizije četiri ministarstva

Vlada Federacije danas je na tematskoj sjednici razmatrala izvještaje finansijske revizije federalnih ministarstava okoliša i turizma, energije rudarstva i industrije, te poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kao i prometa i komunikacija. - Zadatak tima koji se bavio finansij...

Poslodavci, dakle, nisu smjeli otpuštati radnike, rekao je  Džindić.

- U slučaju smrti, prijevremenog isteka ugovora o djelu ili ugovora na neodređeno vrijeme, to se ne može primjenjivati, dakle, to ne možemo razmatrati - kazao je također.

Naime, tematski dio današnje sjednice Vlade bio je posvećen izvještajima o finansijskoj reviziji četiri Vladina ministarstva, među kojima je i Ministarstvo iz Džindićevog resora.

- Kad se referišemo u odnosu na na član 5, stav 4 i izvještaj Ureda za reviziju u kojem se poziva na 30. septembar 2019. kao referentni datum, ja sam i na sjednici Vlade rekao – zašto nije uzet neki drugi datum ili neka druga godina u odnosu na referentnu; kakav kriterij je Ured za reviziju primijenio kada je uzeo 30.09.2019.? Gdje to piše? Uredba je jasno propisala termine i pravila a gospodin Nekić je čak sinoć na Federalnoj TV izjavio da su ministarstva jasno postupila po Uredbi, ali - da Uredba nije dobra. Dakle, mi smo kompletno uradili posao u skladu s Uredbom – kazao je između ostalog Džindić.

Govoreći o efektima te uredbe, on podsjeća da je pandemija 2020. u startu pokosila privredna društva; da je došlo do masovnih otpuštanja radnika, a da sve što je učinila Vlada, zajedno s revidirana četiri ministarstva, bilo je u cilju  zaustavljanja otpuštanja radnika i zatvaranja privrednih društava.

Vlada je Uredbom, svojim akcijama i mjerama, težila da pomogne privrednim društvima da se zaustavi otpuštanje zaposlenih i poveća konkurentnost izvozno orijentiranih privrednih društava koja su u tom trenutku bila najviše i pogođena.

Po Džindićevoj daljnoj izjavi, efekat Uredbe, inače urađene na maksimalno korektan i transparentan način, jeste novo zapošljavanje 1.300 radnika u periodu 30. septembar - 31. decembar 2020.  

U tom terminu, 223 radnika su jednostrano prekinuli ugovore  - ili je istekao ugovor o djelu ili ugovor na neodređeno vrijeme ili su našli novi posao. Dakle, po ministrovim riječima, nijedan ugovor nije prekinut od poslodavca.

- Prirodno je da je dosta ljudi i u tom periodu otišlo u penziju, neki su i preselili, dakle, to je prirodni proces i ne možemo uticati na to, pa smo to i kroz naš izvještaj koji je na 600 stranica prezentiran Vladi Federacije i jednoglasno usvojen, obrazložili - dakle, nijedan radnik u posmatranom periodu nije dobio otkaz od poslodavca, što je ispoštovano.

388 privrednih subjekata je dobilo pomoć kroz ovu uredbu, što se tiče mog resornog ministarstva; zaustavljeni su daljnje otpuštanje radnika i negativan trend zatvaranja privrednih društava. Indistrijska proizvodnja ima pozitivan trend poslije primjene Uredbe i do današnjeg dana. Nikad nije bila bolja. Žao mi je što to nije konstatovano kroz ovaj izvještaj, žao mi je što se pojedine stvari jednostrano prikazuju, prvo u medijima, zatim ministarstvima jer smo mi izvještaj dobili nakon medija - potcrtao je Džindić.

Po njegovom mišljenju, osnov za revizorsku ocjenu 's rezervom' koju je dobilo ministarstvo na čijem je on čelu jeste problematika uvezivanja staža radnicima.

Citirajući iz izvještaja Ureda za reviziju da Ministarstvo nije zatražilo od Federalnog zavoda PIO povrat sredstava na račun trezora, Džindić dodaje da je Ministarstvo, naprotiv, slalo desetak dopisa Zavodu sa zahtjevom za doznačavanje novca i vraćanje nazad u budžet.

- Šta je trebalo Ministarstvo drugo da uradi? Dakle, piše (u izvještaju Ureda za reviziju) da Ministarstvo nije zatražilo povrat sredstava a Ministarstvo ima dokumente da jeste.  

Dakle, efekat izvještaja (revizorskog) je postignut – osramoćivanje četiri ministarstva i četiri ministra te javno izrugivanje odluka Vlade i pomoći koja je transparentno podijeljena - rekao je također Džindić na pres-konferenciji.

Ali Vlada neće stati već će ponovno poduzimati navedene aktivnosti, dodao je, te pokazati da je jedna od najsposobnijih Vlada Federacije BiH otkad Federacija postoji.

Dedić: Primjenom Uredbe Vlade FBiH, zadržan ili povećan broj zaposlenih

Federalni ministar pojloprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić, u vezi s Uredbom Federalne vlade o interventnim mjerama za podršku ugroženim sektorima privrede u uvjetima pandemije, izjavio je na pres-konferenciji nakon sjednice Vlade, da je na osnovu tog dokumenta, uslijedila obaveza o raspisivanju javnih poziva koji su trajali 21 dan i da su se nadležne komisije, u skladu s Uredbom i kriterijima, odredile prema pristiglim zahtjevima.

- Ono što je ovih dana izazvalo pažnju javnosti jeste konstatacija da su resorna ministarstva dodjeljivala sredstva firmama koje su smanjile broj zaposlenih. Vlada je danas dala tumačenje Uredbe, kriterij 30.09.2019. godine, koji su prenijeli mediji, nije nigdje naveden i nema ga kao takvog u Uredbi. Postoji kriterij 30.09.2020. godine i zadržavanje, tj. povećavanje radnih mjesta do kraja 2020. - rekao je Dedić.

Kad je riječ o sektoru poljoprivrede, na osnovu Uredbe je podršku dobilo 31 preduzeće koja su do 30.09. imala zaposlenih 637, a 31.12. 2020. godine 674. Dakle, zadržan je, a kod nekih privrednih subjekata i povećan broj zaposlenih.

Podršku je indirektno osjetilo i 9.470 kooperanata, tj. poljoprivrednih proizvođača od kojih su otkupljeni proizvodi te su izvezeni; dakle, pomognuti su svi oni koji su završili proizvodnju a nisu imali tržišta te su njihovi otkupljeni proizvodi otišli na inozemna tržišta.

Ukupan dodijeljeni iznos, od raspoloživih deset miliona KM, u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije je iznosio 8.199.933 KM.

-  Vlada FBiH je razmatrala informaciju o utrošku sredstava svih resornih ministarstava i mi smo informacije sa svim podacima o realizaciji Uredbe iz svakog resora uputili Parlamentu Federacije. U tim izvještajima stoji tačno, od donošenja Uredbe do realizacije, koliko je privrednih subjekata učestvovalo u svim resorima, koliko su zaposlenih imali u datumima koje je Uredba definisala i koje smo efekte postigli kao resorna ministarstva primjenom Uredbe - zaključio je Dedić.

Đapo: Sredstva smo dodijelili po kriterijima

Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo izjavila je danas da je to ministarstvo, kao jedan od implementatora Uredbe o interventnim mjerama za podršku ugroženim sektorima privrede Federacije BiH u okolnostima pandemije Covid-19, privrednim subjektima dodijelilo sredstva prema kriterijama kako je i trebalo.

Navedena uredba je bila predmet revizije koju je izvršio Ured za reviziju institucija Federacije BiH.

- Sve smo uradili kako je trebalo 60 posto na osnovu prometa iz 2019. godine, a ostali dio na osnovu zaposlenih radnika – kazala je Đapo.

Cilj Uredbe  je osiguranje podrške likvidnosti najugroženijim sektorima/djelatnostima, očuvanje radnih mjesta, te osiguranje hitno potrebne podrške i održavanje konkurentnosti u izvozno orijentisanim sektorima.

Smatra da se sa paušalnim izvještajem glavnog revizora Ureda Dževada Nekića nanosi šteta ne samo ministarstvu i stručnim službama već i privrednicima koji se tu spominju jer se u izvještaju navodi da je ministarstvo podijelilo sredstva neregistrovanim kompanijama.

- Prema zakonu o registraciji privredna društva odnosno prodružnice  ne mogu se upisati u sudski registar ukoliko je njihova kompanija u tom gradu. Tako recimo Karpe Diem, koji ima zaštitarsku kompaniju ima i hotel i nas interesira samo hotel, hotel ima ID broj, a Porezna uprava Federacije prati promet na fiskalnim kasama, kao i broj uposlenih preko tog ID broja. Isto je tako i za hotel Holiwod koji je 2019. godine samo PDV-a uplatio tri miliona u budžet. Tako da spominjanje toga samo pokazuje koliko Ured za reviziju ne zna usku legislativu. Kriterij je bio broj uposlenih 30. septembra i pad prometa u odnosu na 2019. godinu. Tvrdim da smo sredstva dodijelili po kriterijima – rekla je Đapo.

Revizorski izvještaj trebao se voditi po tome da li je Ministarstvo uradilo po navedenoj Uredbi ili nije.

- Od Ureda za reviziju zatražili smo da daju odgovor na naše primjedbe koje smo poslali – dodala je Đapo.   

Lasić: Vlada Federacije BiH adekvatno odgovorila izazovima pandemije

Federalni ministar prometa i komunikacija Denis Lasić osvrnuo se na današnjoj pres-konferenciji u Sarajevu na objavljeni Izvještaj Ureda za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine u vezi s Uredbom o dodjeli interventnih sredstava u kojem je izneseno nekoliko primjedbi.

Kako je pojasnio, to ministarstvo izdvojilo je 20 miliona KM za četiri sektora privrede. Za sektor aerodroma izdvojeno je šest miliona KM, za sektor željeznica tri miliona KM, za sektor pošta milion KM i za sektor javnog putnog prijevoza putnika 10 miliona KM.

Prva tri sektora aerodromi, željeznice i pošte korisnici su određeni Uredbom dok je za četvrti sektor provedena procedura izbora korisnika ocjenjivanje ponuda i dodjela finansijskih sredstava u skladu s odredbama Uredbe i Smjernicama o minimalnim standardima dodjele budžetskih sredstava putem transfera i subvencija u FBiH.

- Na nekoliko iznesenih primjedbi Ureda za reviziju institucija u FBiH Ministarstvo nije moglo uticati, a koje se odnose na kriterije dodjele finansijske pomoći koje nisu bile propisane Uredbom - istaknuo je Lasić.

Smatra da je finansijska pomoć dodijeljena ovim sektorima imala značajne efekte jer su u pitanju sektori koji su u uvjetima pandemije koronavirusa imali značajne poteškoće u poslovanju, očuvanju likvidnosti i očuvanju radnih mjesta.

Mišljenja je da bi bez ove pomoći i situacija bila mnogo složenija, a broj radnih mjesta značajno manji te je dodao da su ministarstva i Vlada Federacije BiH dali veliku podršku u borbi protiv pandemije kao i i da su na zadovoljavajući način reagirali za razliku od mnogih drugih.

- No ti drugi se ne spominju jer nisu uradili ništa. Bez obzira što smo etiketirani do danas se ovdje dokazuje koliko smo to radili ispravno. Postavljam pitanje zna li Vijeće ministara BiH odnosno državni nivo da je uopće Covid-19 bio prisutan kod nas - zaključio je Lasić.

Ured za reviziju Federacije Bosne i Hercegovine je objavio izvještaje o finansijama javnih institucija u kojem je navedeno da četiri federalna ministarstva (turizma i okoliša; poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva; energije, rudarstva i industrije te komunikacija i prometa) nisu ispoštovala kriterije o dodjeli novca za saniranje posljedica pandemije.

federalna.ba/Fena

Nermin Džindić uredbe privreda
privreda parafiskalni nameti fiskalni nameti
0 23.02.2024 20:04
neovlašteno prisluškivanje Nermin Džindić
0 09.02.2024 15:08
Nermin Džindić prisluškivanje Općinski sud u Sarajevu
0 29.12.2023 22:22
Općina Kakanj Kakanj privreda
0 30.08.2023 19:28