videoprilog Gordane Antonić (Dnevnik 2)

Džaferović i Komšić: Fašistička ideologija je itekako živa u BiH

Članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić danas su na Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope položili cvijeće na spomen-obilježje Vječna vatra i poručili da je fašistička ideologija, iako je vojno poražena, itekako živa u BiH i svijetu.  

"Moja poruka je da je krajnje potrebno uozbiljiti se kada je u pitanju odnos prema tim mračnim ideologijama. Što bude više ujedinjene Evrope, poštivanja ljudskih prava i svakog čovjeka, borbe protiv diskriminacije bit će manje i ovih neofašističkih ideologija. Moja poruka za sve nas u BiH jeste da se pokrenemo izgradnji cjelovite i demokratske države – države ravnopravnih naroda i građana bez obzira u kojem dijelu BiH oni živjeli", istakao je Džaferović.

Proteklih sedmica, podsjeća, da smo svjedočili tim retrogradnim idejama – fašističkim idejama jer „kako drugačije nazvati intenciju da se BiH dodatno teritorijalno i etnički dijeli – da se zasijeca u živo tkivo BiH, nego fašističkom odnosno neofašističkom idejom“.

"Dakle, svi trebamo shvatiti da budućnost  nije u razdvajanju,  podjelama i diskriminaciji već u jedinstvu različitosti i kada je u pitanju BiH i Evropa", kazao je Džaferović.

Željko Komšić smatra da se fašizam može pobijediti samo demokratijom, pravnom državom, transparentnošću i slobodnim medijima.

"Fašizam smo mislili da je pobijeđen 1945. godine. Mi u BiH smo mislili da smo stavili tačku na tu priču krajem 1995. i početkom 1996. godine kada je zaključen Dejtonski mirovni sporazum, a onda se pokazuje da je on izuzetno žilav, jer se javlja u raznim oblicima. Nekad je ekstreman, jasno vidljiv ljudima, kao što je to bilo u Drugom svjetskom ratu i u agresiji na BiH, a nekad je zapakovan u pravo na političko mišljenje, ideje i tako dalje. Ali to zlo definitivno postoji jer vidite da se cijeli evropski kontinent zapravo bori sa tom istom pričom – fašističkom", kazao je Komšić.

Dodaje da je fašistička priča upakovana u političke stranke, u pravo na politički stav, a u suštini je, kako tvrdi, riječ o šovinizmu, fašizmu, nacizmu, antisemitizmu i antiislamizmu.

"Sve je to nešto  za šta svaka generacija misli da je ostalo iza nje i svaka se generacija onda ponovo suoči sa tim. Pa ova priča o "non-paperu", pa to je klasični fašizam", naglasio je Komšić.

Forto: Svakodnevno svjedočimo da fašizam nije pobijeđen

U okviru manifestacije „Dani Kantona Sarajevo“ i povodom obilježavanja 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom, Dana Evrope i Dana „Zlatnih ljiljana“ kantonalni premijer Edin Forto položio je cvijeće na spomen-obilježje Vječna vatra i izjavio da svakodnevno svjedočimo da f...

9. maj obilježava se i kao Dan dobitnika najvišeg ratnog priznanja Zlatni ljiljan. Nakon Drugog svjetskog rata, 90-te su ponovo bile godine borbe protiv iste ideologije.

“Svjedoci smo da i sa lijeve i sa desne strane postoje aspiracije na teritoriju BiH, da ta ideja u konačnici i definitivno nikada neće biti pobijeđena. Stoga je jako bitno njegovati kulturu sjećanja i mladim generacijama prenositi za šta su ginuli njihovi očevi”, kazao je Ismet Godinjak, predsjednik Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja KS-a.

Sjećanje na antifašistički pokret blijedi jer sve je manje onih koji plemenitu ideju prenose na mlađe naraštaje.

“Zašto danas nema mladih? Jer ne znaju šta se događa. A zašto ne znaju? Jer toga nema u udžbenicima. Ko im piše udžbenike? Predstavnici ove vlasti – njima nije stalo da se kaže i dokaže da može biti zajedničke države i da je bilo”, tvrdi Ibrahim Čomić, predsjednik SABNOR-a KS-a.

Član organizacije Mladi Antifašisti BiH Sanin Čepalo ističe: “Apsolutno se ništa ne radi da blijede fašizam, neonacionalizam, rasne, vjerske i nacionalne netrpeljivosti. One ne blijede nego se kroz nacionalne stranke dalje nacionalizam širi”.

76 godina nakon pobjede antifašista, čovječanstvo ništa nije naučilo iz ranijih greška. Lekciju nisu naučili ni bh. narodi, nakon više od dvije decenije od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

federalna.ba

Šefik Džaferović Željko Komšić Dan pobjede nad fašizmom Dan Evrope
genocid u Srebrenici Željko Komšić Denis Bećirović Zlatko Lagumdžija UN Azir Osmanović
0 19.04.2024 19:10
Željko Komšić Ujedinjene nacije Srebrenica
0 19.04.2024 18:46
Denis Bećirović Željko Komšić Antonio Gutteres
0 19.04.2024 08:55
Denis Bećirović Željko Komšić Alice Wairimu Nderitu UN genocid genocid u Srebrenici
0 18.04.2024 21:38
Denis Bećirović Željko Komšić UN Rezolucija o genocidu u Srebrenici
0 18.04.2024 09:20