videoprilog Dejane Regoje (Dnevnik 2)

Državni poslanici raspravljali u imenovanjima, negiranju genocida i plaćama

Imenovanja pod palicom Vijeća ministara BiH bila su i jedna od tema sjednice Predstavničkog doma državnog parlamenta. Dok su za SDA sporna i nezakonita, za vladajuće, čini se, legitimna. Tražila je SDA i reakciju Tužilaštva BiH jer je Milorad Dodik negirao genocid, ali je prijedlog odbijen pod obrazloženjem da bi to bio pritisak na pravosuđe.

Dnevni red skroman, ali rasprava zbog predloženih dopuna burna. Prvo na tapeti SDA je bilo Vijeće ministara BiH zbog, kako kažu, nezakonitih imenovanja. Kao primjer naveli su razrješenje Aleksandra Zolaka, nekadašnjeg direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva, i imenovanje Nataše Grubiša na period od 3 mjeseca.

“Ovakva odluka je u suprotnosti sa važećim zakonskim odredbama budući da je članom 55A Zakona o upravi propisano - Nakon isteka mandata rukovodioca i zamjenika rukovodioca samostalne upravne organizacije njihova prava obaveze i ovlaštenja ostaju na snazi do imenovanja novog na tu funkciju”, kazao je SDA-ov Šemsudin Mehmedović.

Da li je ovaj ili su neki drugi potezi Vijeća ministara BiH zakoniti ili ne, poslanici nisu raspravljali. Prijedlog je odbijen jer ministri nisu bili tu. A, koga nema, većina kaže, bez njega se - ne može. Umjesto toga, odbrana aktuelnih i budućih imenovanja.

Dopredsjedavajući Predstavničkog doma BiH Marinko Čavara (HDZ BiH) istakao je kako je direktor obavještajne službe napunio 43 godine staža: “Mandat je davno istekao, da ne govorimo o ostalim konotacijama koje se vežu za tu osobu. S druge strane, sva ostala, druga imenovanja treba provoditi u skladu sa zakonom i tu ne bi trebalo biti problema”.

Zato je bilo problema i kod drugog prijedloga SDA u kojem od Tužilaštva BiH traže procesiranje predsjednika RS-a Milorada Dodika zbog negiranja genocida.

“Citiram: Tamo se, tj. u Srebrenici, nije desio genocid i to svi znaju. Ovom svojom izjavom Milorad Dodik je vrlo eksplicitno i javno negirao genocid u Srebrenici koji je potvrđen i utvrđen nizom pravosudnih presuda čime je počinio krivično djelo za koje Krivični zakon BiH predviđa kaznu zatvora”, kazao je SDA-ov Safet Kešo

Odbijen prijedlog za procesuiranje Dodika zbog negiranja genocida

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nije prihvatio prijedlog poslanika Safeta Keše (SDA) da se u dnevni red današnje sjednice uvrsti tačka „prijedlog zaključka Predstavničkog doma PSBiH kojim se od Tužilaštva BiH, u skladu sa zakonom, traži procesuiranje p...

PDP-ov Branislav Borenović upitao je šta je novo rekao Milorad Dodik, a što se ne zna: “I opet birate i birali biste da budete sa njima u koaliciji”.

“Nije naše opredjeljenje da vršimo pritisak na organe pravosuđa, a pogotovo na Tužilaštvo. Ovdje jasno kažete - zahtijevamo od Tužilaštva. Ne može da se pretvori u to Predstavnički dom. Predlažem SDA da povuče oba prijedloga da bismo došli do daha u Predstavničkom domu, onako kako smo planirali u saradnji sa Vijeće ministara BiH”, kazao je dopredsjedavajući Predstavničkog doma Nebojša Radmanović (SNSD)

No, planovi i želje su jedno, a mogućnosti drugo. Odgovaraju iz opozcije.

“Mi smo opozicija - šta mislite vi? Da ćemo otići svojim kućama i pustiti vas da radite što ste vi smislili? To se neće desiti. Upravo suprotno. Sve ćemo vam otežati. I to se, gospodo, zove demokratija”, poručio je DF-ov Zlatan Begić.

SDS-ov Mladen Bosić ustvrdio je kako je jedina vidljiva aktivnosti sadašnje vlasti trka za fotelje i podjela plijena.

A, da ne bi, kako ih optužuju zaista zvučalo tako, ovaj put većina je podigla ruke za izmjene Zakona o platama i naknadama zaposlenim u institucijama BiH, čiji je predlačag Šerif Špago. Izmjene, između ostalog, predviđaju da novim budžetom plate ne rastu političarima, već samo onim sa najnižim koeficijentima. No, do toga, baš kao i budžeta, put je dug, a većina od tačke do tačke, čini se, promjenjiva.

federalna.ba

Predstavnički dom Zastupnički dom PSBiH Parlamentarna skupština BiH Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine