Urednica i voditeljica emisije Mirjana Topić Landeka

Društvene mreže poligon govora mržnje prema ženama

Drugi ovotjedni Otvoreni studio iz mostarskog Informativno tehničkog centra govori o položaju žena u Bosni I Hercegovini. Susrećemo se s izraženom neravnopravnošću, mizoginijom te što je najteže femicidom.

Nakon teškog zločina i ubojstva mlade žene u Gradačcu, zabilježeni su teži oblici zlostavljanja žena, a zorni  primjeri su oni u Jablanici i Ljubuškom. U našem javnom prostoru, posebice  na društvenim mrežama  bezbroj je neprimjerenih komentara pa čak I poticanja na zlostavljanja.

O otvorenim pitanjima govore Ifeta Ćesir – Škoro iz Inicijative građanki i građana Mostara i prof. dr. Danijela Jurčić sa Sveučilišta u Mostaru čiji je znanstveni fokus usmjeren pitanju položaja žena u našoj zemlji.

Komentirajući govor mržnje na društvenim mrežama bivšeg novinara a danas zastupnika u Parlamentu FBiH Sanela Kajana, što je on negirao iako postoje kopije statusa, prema kolegicama u Parlamentu FBiH, prof. dr. Danijela Jurčić navodi kako na govor mržnje skoro nemamo reakcija javnosti, a znaju izostati kod teških oblika kao što je femicid. “Sama sam se uvjerila na vlastitom primjeru kako me muška populacija naziva pogrdnim imenima zbog borbe za ženska prava, odnosno izjednačavanja prava žena i muškaraca. U javnom diskursu moramo prestati ponižavati I tlačiti ženu I ženski rod”, kaže prof. Jurčić.

Spomenuvši slučaj Iz Ljubuškog i nasilja u obitelji, Ifeta Ćesir Škoro kaže kako u našem javnom prostoru žene su uvijek objekat na koji svatko može da udara kako hoće. Napomenula je kako unatoč slabljenju interesa za prosvjede i traženje zakonskih okvira koji prepoznaju žrtvu i nasilnika, ženske nevladine organizacije neće prestati s borbom.

U emisiji je bilo govora o nepostojanju registra nasilnika u našoj zemlji, Bosni i Hercegovini kao siromašnoj zemlji u kojoj dominira patrijarhat, nemogućnost utjecaja žena na donošenje odluka jer nisu na poziciji moći te odgoju djece.

 

femicid govor mržnje Društvene mreže