videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Dnevnik 2)

Dok traju politička potkusurivanja, u pitanju je opstanak stočnog fonda

BiH je jedina zemlja u koju se uvozi meso bez prelevmana i bez carinskih stopa. I dok traju politička potkusurivanja u Savjetu ministara BiH oko neusvajanja odluke o uvođenju zaštitnih mjera domaće proizvodnjem, za to vrijeme trpe proizvođači. Opstanak stočnog fonda doveden je u pitanje. Hrane ponestaje, proizvodnja se smanjuje. A farmeri BiH više nego ikad odlučni i složni - idu u proteste.

Farmeri najavljuju gašenje proizvodnje. Zbog nekontrolisanog uvoza i niskih otkupnih cijena ona je postala nerentabilna. Višedecenijsku tradiciju uzgoja grla na farmama semberski proizvođač Miladin Rakić već je jednom morao da drastično smanji. Od 350 tovnih grla trenutno na farmi uzgaja 80 bikova i oko 3.000 tovljenika: "Vjerovatno ću morati to da redukujem, ne vjerujem da ću uništiti potpuno, ali nekih 60-70%. Moj je gubitak, svako jutro kad ustanem, od 500 do 700 maraka - to odgovorno tvrdim“.

„Ja još uvijek nisam smanjio proizvodnju, nekih 1700-1800 tovljenika godišnje se uzgoji. Situacija je sve lošija, cijena ne raste ništa - zadržana je na nivou prošle godine, a hrana stočna je 30% poskupjela. I to poskupljenje nema kraja - svake sedmice cijena ide gore“, dodaje Slobodan Petrić.

Za zaštitu domaće proizvodnje traži se puna carinska stopa od 10 odsto za pet tarifnih oznaka, prelevmani za goveđe meso od 2,5 maraka po kilogramu i 1,5 maraka po kilogramu za svinjsko meso. Resorni državni ministar podsjeća da se jedino u BiH može uvesti sve i svašta, a ne plaća ništa. Teret snose farmeri i domaća privreda.

„Svaki put kad smo htjeli da otvorimo nova tržišta, imali smo zakašnjelu reakciju iz Federacije - pa smo čekali 5 mjeseci podatke iz nadležnih tijela Federacije da predamo upitnik za izvoz konzumnih jaja, pa smo čekali skoro godinu dana informacije kako bismo poslalai upitnik za izvoz crvenog mesa u zemlje EU... Ja mislim da oni treba da prestanu da sanjaju da će biti zajedničko ministarstvo poljoprivrede“, poručuje ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac (SNSD).

I dok se isti zahtjev priprema i za narednu sjednicu Savjeta ministara BiH, poljoprivrednici iz cijele BiH najavljuju proteste.

„Ja neću odustati od toga da opet u narednim danima predložim odluku o privremenim mjerama, uvođenja prelevmana i pune carinske stope, to je interes naše poljoprivredne proizvodnje, prije svega u RS-u. Raduje me činjenica da će poljoprivrednici iz Federacije podržati naše poljoprivrednike iz RS-a i sigurno ću tražiti sljedeće sedmice sastanak sa ambasadorom Johanom Sattlerom, visokim predstavnikom EU-a, da bez kompleksa razgovaram sa njim o nekim pitanjima“, kaže ministar Košarac.

A Petrić ističe da su se dogovorili i da su jedinstveni - ići ćemo pred organe BiH na protest i misle da je to jedina prava adresa.

Protesti poljoprivrednih proizvođača BiH najavljeni su za 4. maj. Inače, nepostojanje državnog ministarstva poljoprivrede ima ogromne posljedice, kao što smo bili svjedoci, da je BiH, jer nema državno ministarstvo zdravstva, imala i još ima hroničnu krizu kupovine vakcina. Dakle, sve je politika.

federalna.ba/Ivana Đurđević-Bajić

poljoprivrednici farmeri stočni fond
poljoprivrednici kompromis Ukrajina uvoz
0 28.03.2024 09:12
EU Ukrajina poljoprivrednici bescarinski režim
0 27.03.2024 22:06
poljoprivrednici traktori blokada Brisel
0 26.03.2024 10:21
Poljska protesti poljoprivrednici
0 20.03.2024 13:46
Poljska poljoprivrednici protesti
0 19.03.2024 09:07