Djetinjstvo pod opsadom: 5. maj – Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva

Djetinjstvo pod opsadom: 5. maj – Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva
(Izvor: ilustracija)

5. maj – Dan sjećanja na ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva

Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana. Tokom najduže opsade jednog grada u savremenoj historiji ratovanja, ubijeno je 1.601 dijete. Mnogi su ranjeni, a još više njih nosi nevidljive rane – sjenu rata koja ih prati kroz cijeli život.

Odlukom iz 2019. godine, 5. maj je proglašen Danom sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva.

https://federalna.ba/dan-zalosti-u-ks-u-znak-sjecanja-na-ubijenu-djecu-sarajeva-jmqjd

Uprkos svakodnevnom granatiranju i stalnom strahu, obrazovanje nije stalo. Znanje se nije moglo ukrasti. Nastava se odvijala u podrumima, garažama, stanovima. Učitelji su predavali, ali i pružali djeci privid normalnosti, sklanjajući ih na tren od stvarnosti punih sirena, eksplozija i gubitaka. U hladnoći, tami i često bez hrane, ipak se čula pjesma i smijeh. Dječija radost, iako ranjiva, nije se dala ušutkati.

Snajperi i granate bili su svakodnevica. Djeca su ubijana dok su se igrala, išla u školu, sjedila u svojim domovima. Pitamo se – može li dijete smetati bilo kome? To pitanje odzvanja i danas. Mladi životi nisu bili prepreka političkim ciljevima. Svijet je šutio – i tada, kao što šuti i danas. Građani Sarajeva, prepušteni sami sebi, organizovali su život u okruženju. Učili su, igrali se, dok su očekivali najgore – pad grada, pad države. Mnogi od njih nisu dočekali mir. Oduzeta im je budućnost koju nikada neće upoznati.

Ostaje sjećanje. I opomena.

Federalna.ba/Almedina Dacić