Diplomatska ofanziva u Bosni i Hercegovini

Prilog: Amra Ličina

 

U posljednje vrijeme primjetna je velika diplomatska ofanziva koja se odnosi na budući status Bosne i Hercegovine u odnosu prema Evropskoj uniji. Tokom protekle sedmice sedam članica Unije pozvalo je na otvaranje pregovora sa BiH, a očekuje se i Izvještaj Evropske komisije, koji bi, prema najavama, trebao biti pozitivan. Također,  generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg doputovaće u posjetu Bosni i Hercegovini 19. oktobra. 

 

Sudeći prema najavama, novi izvještaj Evropske komisije o napretku zemalja Zapadnog Balkana, pa tako i Bosne i Hercegovine, biće pozitivan, kazao je Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH, te dodaje da novi izvještaj dolazi u atmosferi uspostave vlasti na državnom nivou u kratkom roku od održavanja opštih izbora, mnogo većem broju zasjedanja Državnog parlamenta, te razmatranja i donošenja novih zakona:

„Međutim, to nisu svi oni zakoni koji su označeni kao prioritetni iz mišljenja Evropske komisije. Dakle, dva od pet evropskih zakona, kako se nazivaju, nisu u saglasnosti sa evropskim pravnim legislativama. Govorim o Zakonu o slobodi pristupa informacijama u institucijama Bosne i Hercegovine i izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u. Dakle, ta dva zakona nisu u potpunosti sinhronizirani sa EU, tri ostala zakona o vinu, strancima i omdusmenu je bilo potrebno usvojiti, ali s ove tačke ne bih mogao da kažem da je to strukturalno mnogo važno za pregovarački proces s obzirom na to da mi još uvijek imamo zakone o sudovima BiH, Ustavnom sudu BiH, sprečavanju sukoba interesa, finansiranju političkih partija, pranju novca. Najvažniji zakoni čekaju na usvajanje i ukoliko uzmemo neku analizu, zasigurno, ako kvanitativno gledamo, mi nismo spremni da započnemo pregovarački proces.“  

 

Ono što se u posljednje vrijeme može čuti jeste i da bi Bosna i Hercegovina trebala do kraja ove godine početi pregovore sa Evropskom unijom. Pored ministra vanjskih poslova Austrije Aleksandra Šalenberga (Alexander Schallenberg), koji na tome insistira još od maja, sličnu poruku prošle sedmice uputio je šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman, koji je kazao da euroatlantska budućnost BiH nema alternativu:

„Slijedom toga, ovih dana smo okupili prijatelje Bosne i Hercegovine - Sloveniju, Austriju, Češku, Slovačku, Grčku i Bugarsku, nas sedam, i tu su države koje su se pridružile našoj inicijativi da Bosna i Hercegovina do kraja ove godine otvori pristupne pregovore. Mislim da je to izuzetno važno i, prije svega, to je sigurnosno političko pitanje.“

 

Međutim, njegov entuzijazam ne djeli Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH:

„To bi, prije svega, bio neki pro bono status, dakle, poklonjeni pregovarački proces. Pa ako se vodimo tim metodama, onda je najbolje da mi uđemo u Evropsku uniju, a da ne implementiramo i ne ispunimo bilo kakvu reformu, niti pravni stečevinu. Nego da nas jednostavno prime unutar evropskog članstva ovakve kakvi jesmo. Jer ukoliko smo krenuli da očekujemo poklone od kandidatskog statusa, pregovaračkog procesa, zašto onda ne da nam se pokloni i taj ulazak u Evropsku uniju.“

 

I lider HDZ-a BiH Dragan Čović, kao i šef bh. diplomatije Elmedin Konaković optimistični su kada je u pitanju ulazak Bosne i Hercegovine u NATO i Evropsku uniju uprkos trenutnoj blokadi u parlamentarnoj skupštini BiH.

Dragan Čović: „Bosna i Hercegovina će biti evropska država. Ona će u konačnici ući u NATO savez, ona je nedjeljiva. A kako će unutar biti organizovana, to je do nas.“

Elmedin Konaković: „Vrata su nam otvorena, priča o proširenju Evropske unije je ponovo živa i aktivna. Govori se o Ukrajini, Gruziji, Moldaviji i zemljama Zapadnog Balkana.“

 

Uporedo sa EU integracijom, odvija se i integracija Bosne i Hercegovine u Alijansu, koja uprkos političkim opstrukcijama nikad nije stala. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg doputovaće u posjetu Bosni i Hercegovini 19. oktobra, a dan kasnije razgovaraće sa bh. zvaničnicima. Planirani su sastanci Stoltenberga sa predsjedavajućom Vijeća ministara Borjanom Krišto, ministrom odbrane Zukanom Helezom i šefom bh. diplomatije Elmedinom Konakovićem. Iz NATO-a još nije potvrđen Stoltenbergov dolazak niti su saopćene teme razgovora.

 

 

Aktuelnosti