DF: Dodik falsificira historiju i zločine NDH pripisuje Bošnjacima
Milorad Dodik falsificira historiju i zločine Nezavisne Države Hrvatske, poput logora koje pominje, a koje pripisuje i stavlja na teret Bošnjacima, saopćen oje iz Demokratske fronte u povodu Dodikovih izjava u Sjedinjenim Državama i govora mržnje usmjerenog protiv Bošnjacima.
- Milorad Dodik i Dragan Čović, odnosno SNSD i HDZ, na nivou političke strategije usaglasili su se u takvoj vrsti historijskog revizonizma, koji je gotovo bez presedana u novijoj političkoj historiji Bosne i Hercegovine. Po toj logici, za logore u Drugom svjetskom ratu nije kriva Nezavisna Država Hrvatska i njen zločinački režim, nego su krivi Bošnjaci. U njihovoj zajedničkoj viziji, Bošnjaci su historijski neprijatelj kao i svi oni građani koji se ne slažu s tim - navode iz DF-a.
Ističu kako se takva nastojanja da se na međunarodnoj sceni, putem historijskog revizionizma, kompletnom jednom narodu nacrta meta ne mogu nazvati nikako drugačije nego fašističkim.
- U konačnici takva vrsta historijskog revizionizma ujedno je i iskazivanje nepoštovanja prema Srbima kao žrtvama nacističkog režima Nezavisne Države Hrvatske - navodi se u saopćenju Demokratske fronte.
federalna.ba/Fena