Deseti Rotary kanjon okupio rekordan broj pješaka i biciklista u Krajini

videoprilog Dalile Dupanović (Dnevnik 2)

Više od 1000 pješaka i biciklista iz BiH i zemalja regiona, danas je učestvovalo u desetom jubilarnom Rotary kanjonu u Krajini. Rotary kanjon je turistički projekt u kojem pješaci hodaju devet, a biciklisti voze 22 kilometra kroz Unski kanjon i uživaju u netaknutim prirodnim ljepotama, od nekadašnjeg hotela Sedra u Bihaću do Zelenih otoka u Bosanskoj Krupi. Cilj ove manifestacije koju organizira Rotary klub Bihać je promocija prirodnih ljepota Unsko-sanskog kantona ali i ukazivanje na nužnost završetka magistralne ceste Bihać-Bosanska Krupa.

Kanjon Une ponovo je bio ispunjen smijehom, rekreacijom i ljubavlju prema prirodi. Od najmlađih koji su se vozili u dječijim sjedalicama, do onih starijih bicilista od 70 godina. Sve generacije su zajedno uživale u čarobnim ljepotama ovog kraja. 

„Išli smo prethodnih godina, međutim kad je došao mališan nismo htjeli da propuštamo ovu manifestaciju, tako da smo i prošle godine sa 8 mjeseci prvi put bili s njim“, kazala je učesnica Rotary kanjona 2026 Elvedina Nuspahić.

„Ovo mi je drugi Rotary po redu i bude mi jako zabavno zato što ima puno ljudi i volim voziti biciklo“, ističe Sarah Beširević, učesnica Rotary kanjona 2026.

Korak po korak pješaci su imali priliku doživjeti kanjon Une na jedinstven način, upijajući prizore netaknute prirode i zvukove rijeke. Za mnoge je upravo šetnja bila prilika da se kroz kanjon prođe malo sporije.

„Za mene je ovo veliki užitak, pored Une, ideš, sa rajom se družiš, omladinom. Prelijepo je, treba to doživjeti. Za mnoge je upravo šetnja bila prilika da se uspori i udahne svjež vazduh“ navodi Ismeta Alijagić, učesnica Rotary kanjona 2026.

„Divno je vidjeti ovu prirodu, u jednom smo od najljepših mjesta na planeti zemlji. Slušam muziku ali ponekad je predivno ugasiti i slušati zvukove prirode“, kazao je učesnik Rotary kanjona 2026 Džan Suljanović.

Događaj promoviše aktivan život, turizam i zajedništvo, ali istovremeno šalje i jasnu poruku o važnosti završetka brze ceste Bihać - Bosanska Krupa, kako bi ovaj biser prirode bio još dostupniji za odmor i uživanje.

„Imamo goste iz Holandije, iz Češke, iz drugih zemalja koji rado dođu, imamo prijatelja iz Tuzle koji se javio, stigao jutros motorom samo da prisustvuje manifestaciji“, ističe predsjednik Rotary kluba Bihać Samir Grozdanić.

Rotary kanjoj postao je simbol sinergije krajiških gradova. Među učesnicima našli su se i predstavnici lokalnih vlasti. Pojedini su skupa s porodicom i vozili ovu rutu.

„Rotary kanjon već tradicionalno povezuje ne samo gradove, Bihać, Cazin i Bosansku Krupu, nego i ljude i to je ono najbitnije, da danas uživamo u prirodnom ambijentu“, navodi Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća (POMAK).

Više od hiljadu učesnika, tri grada, jedna rijeka i bezbroj razloga za povratak. Rotary kanjon, desetu godinu zaredom je pokazao da Una nije samo prirodni dragulj, nego rijeka koja spaja ljude.

federalna.ba

Rotary kanjon Krajina