Cyber Security Summit: Bosna i Hercegovina najugroženija – 1.530 napada sedmično
Bosna i Hercegovina je među najugroženijim državama kada su u pitanju sajber (cyber) napadi. Samo u proteklih šest mjeseci bilježi se u prosjeku 1.530 napada sedmično, u poređenju sa 931 napadom u našoj regiji. Na udaru su pojedinci, ali i kompanije, posebno mala i srednja preduzeća zbog neadekvatne zaštite od cyber napada. O tome se razgovara na trećem Sajber sekjuriti samitu (Cyber Security Summit) koji je organiziralo Udruženje "e-Transformacija".
Sve kompanije nastoje podići obim svoje sigurnosti kroz ulaganja u fizičku zaštitu objekata, ali često predvide činjenicu da opasnost danas ne prijeti samo od fizičkih provala, već podjednako ako ne i više od cyber napada. Ulaganja u zaštitu od sajber kriminala i dalje su nedostatna, a prijetnje su sve veće. Bosna i Hercegovina je među najugroženijim državama kada su u pitanju sajber napadi. Samo u proteklih šest mjeseci se bilježi u prosjeku 1.530 napada sedmično, u poređenju sa 931 napadom u našoj regiji. Senad Džananović, Udruženje za digitalnu transformaciju BiH:
„Nažalost, posljedice sajber napada u BiH se više ne mjere hiljadama maraka, u zadnje vrijeme su dosegnuti i prvi maksimalni iznosi koji se mjere milionima."
Hakeri postaju sve sofisticiraniji, koriste napredne tehnologije da bi ciljali preduzeća. Naročito su mala i srednja preduzeća postala privlačne mete zbog svoje često neadekvatne zaštite. Posljedice uspješnog sajber napada na preduzeća mogu biti razorne. Osim neposrednih finansijskih gubitaka, koji mogu biti značajni, postoje dugoročne implikacije kao što su narušena reputacija, gubitak povjerenja kupaca i pravne posljedice zbog gubitka ili ugrožavanja tajnosti podataka. U nekim slučajevima, preduzeća su bila prisiljena trajno ugasiti svoje poslovanje kao rezultat sajber incidenta, a takvih pojava bilo je i u Bosni i Hercegovini, iako se o tome rijetko govori. Semir Hrvić, dopredsjednik uprave za IT i upravljanje promjenama kompanije AS Holding:
„Najvažnija poruka koju možemo poslati sa ovog skupa je da mi moramo biti svjesni izazova kada je u pitanju sigurnost, jer smo dnasa u jednom okruženju gdje je tehnologija prisutna u svim sferama života i poslovanja. Vrlo je bitno da zaštitimo podatke koje kompanija ima, jer bez toga je nemoguće poslovanje.“
Cyber security summit dio je projekta Inovacije i digitalizacija u malim i srednjim preduzećima u BiH koji sufinansiraju Evropska unija i njemačka Vlada. Programska direktorica GIZ-a u BiH Eva Naher:
„Naš fokus je na digitalizaciji kompanija, pri tome im pružamo podršku kako bi poboljšali svoje poslovanje, a u to spada i sajber sigurnost.“
Dvodnevni Samit ponudit će jedinstvenu platformu na kojoj će se govoriti ne samo o problemima već i o najboljim praksama odgovora na prijetnje, poručili su organizatori.