videoprilog Emine Macić (Dnevnik 2)

Centar za napredne tehnologije i PMF izradili prototip gorive ćelije

Centar za napredne tehnologije je u saradnji s Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Sarajevu izradio prototip gorive ćelije. Projekt je realiziran s NATO-om, a omogućit će efikasniju zaštitu životne sredine. Trebalo bi to smanjiti problem zagađenosti u gradovima, u čemu Sarajevo, nažalost, prednjači. Gorivo na bazi vodika je najzdraviji vid proizvodnje energije i ono je budućnost. Samo da to još podrže i shvate i nadležni u našoj državi.

Centar za napredne tehnologije i Katedra za fizikalnu hemiju sarajevskog PMF-a predstavili su prototip gorive ćelije, kao neizostavnog dijela na putu ka zelenoj energiji. Upotreba vodika kao goriva utječe na smanjenje koncentracije CO2 u zraku. To vodi ka smanjenju zagađenosti koja je problem velikih svjetskih gradova. Projekt je finansirao NATO.

 

 “Goriva ćelija je sistem koji hemijsku energiju sadržanu u vodiku ili nekom drugom gorivu pretvra u električnu energiju, a nus produkt te pretvorbe je voda. Vodik se smatra gorivom koje će zamijeniti fosilna goriva, a goriva ćelija je, zapravo, sistem u kojem se vodik troši kao gorivo”, objašnjava Sanjin Gutić, profesor na Prirodno- matematičkom fakultetu UNSA.

 

Cilj projekta bio je razvoj pogodnog katalizatora za sagorijevanje, a da bi se smanjila upotreba platine. Platinski katalizatori su najefikasniji, ističe naš sagovornik, ali i iznimno skupi, što ih čini teško dostupnim.

 

 “Mi se bavimo ovaj modifikacijom grafenskih materijala, gdje nastojimo postići približne performanse platini kao jednom univerzalnom katalizatoru za ovakav tip ćelija”, navodi Dalibor Karačić, magistar hemijskih nauka.

Prilikom prijave na ovaj projekt naglašeno je da proizvod mora imati krajnjeg korisnika. Ovaj dio posla Prirodno-matematički fakultet je ponudio Centru za napredne tehnologije. Timski rad je urodio plodom.

“Mi smo završili tu neku prvu fazu prototipa - napravili smo prototip. Sad je druga faza da se sama goriva ćelija napravi u boljem konstruktivnom obliku, da bude gabaritno manja”, kaže Ensar Mulaosmanović, direktor Centra za napredne tehnologije.

Da se talent i znanje cijeni, potvrđuje Ajla Begić. Ona je kao izvrsna studentica dobila jedinstvenu priliku da učestvuje u ovom prestižnom projektu: “Za mene ovaj projekat predstavlja jedno veliko iskustvo, naučila sam mnogo toga. Ja sam imala sreću tu da upoznam i da mi mentor bude prof. dr. Sanjin Gutić”.

Svijet se suočava s ozbiljnim problemom onečišćenja. Sarajevo je često na ljestvici najzagađenijih gradova u Evropi. Ovakvi projekti doprinose rješavanju problema. Ipak, za njhovu relizaciju nije dovoljna samo znanje, koje, očigledno je, imamo, nego podrška i razumijevanje vlasti u pogledu finansiranja. Energetska tranzicija nije trka - već maraton i ne možemo se oslonti samo na sredstva iz NATO-a.

federalna.ba

goriva ćelija vodik vodonik Hidrogen