Čelnik Mikronezije optužuje Kinu za podmićivanje i prijetnje radi preuzimanja kontrole nad Tajvanom
Odlazeći čelnik Saveznih Država Mikronezije (FSM), jedne od najmanjih zemalja na svijetu, optužio je Kinu za podmićivanje zvaničnika i direktne prijetnje njegovoj sigurnosti, navodeći da je to sve kineski pokušaj da preuzmu kontrolu nad samoupravnim Tajvanom.
U pismu na 13 stranica poslanom Kongresu i guvernerima država, predsjednik David Panuelo optužio je Peking da provodi kampanju "političkog ratovanja" koja uključuje otvorene aktivnosti i tajne akcije, među kojima su "mito, psihološki rat i ucjena".
Panuelo, koji bi trebao napustiti dužnost u maju, rekao je da Kina pokušava da se umiješa u unutrašnje stvari FSM kako bi osigurala da se zemlja pridruži Pekingu ili da ostane neutralna u slučaju rata protiv Tajvana, na koji kineska Komunistička partija tvrdi da polaže pravo kao na svoju teritoriju.
FSM, koji je dom za manje od 115.000 stanovnika i koji se nalazi oko 2.900 kilometara sjeveroistočno od Australije, nezavisan je, ali prima finansijsku pomoć i vojne garancije od Sjedinjenih Država prema takozvanom sporazumu o slobodnom udruživanju.
- Praktični uticaj kineske kontrole nad našom komunikacijskom infrastrukturom, okeanskim teritorijom i resursima unutar njih, i našim sigurnosnim prostorom, osim utjecaja na naš suverenitet, povećavaju šanse da Kina uđe u sukob s Australijom, Japanom, Sjedinjenim Državama i Novim Zelandom, na dan kada Peking odluči da izvrši invaziju na Tajvan - navodi Panuelo u pismu od 9. marta, koje je 'procurilo' u više medija, a u čiji je uvid došla Al Jazeera.
- Da budemo jasni, to je dugoročni cilj Kine: da zauzme Tajvan. Mirno ako je moguće; kroz rat, ako je potrebno - piše on.
Panuelo je naveo da su ga pratili Kinezi, od kojih je jedan bio obavještajac, dok je prošle godine prisustvovao Forumu pacifičkih otoka na Fidžiju.
- Da budemo jasni, imao sam direktne prijetnje mojoj ličnoj sigurnosti od zvaničnika NR Kine koji su djelovali u službenom svojstvu - navodi on.
Panuelo je također optužio kineske zvaničnike da su podmićivali lokalne zvaničnike kako bi bili "saučesnici" i "šutili", prenosi Al Jazeera.
federalna.ba/Fena
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.