Budžet Brčko distrikta BiH za 2023. trebao bi biti usvojen do kraja godine
Prijedlog budžeta Brčko distrikta BiH za 2023. godine u iznosu od 281 milion KM početkom oktobra je ušao u skupštinsku proceduru i trebao bi biti usvojen u decembru, što bi bilo drugu godinu zaredom da se usvaja u zakonom propisanom roku, nakon višegodišnjih kašnjenja. U toku je javna rasprava o ovom prijedlogu.
Slaba realizacija kapitalnog budžeta u proteklim godinama dovela je do velikih zastoja u izgradnji neophodne infrastrukture u brojnim brčanskim mjesnim zajednicama.
Darko Pantić, predsjednik MZ Grčica, ističe problem sa putnom infrastrukturom, te smatra kako je Grčica kao jedna od većih mjesnih zajednica zapostavljena kad je o tome riječ.
„Pet-šest godina nije ništa uloženo u Brezovo Polje. A sada tražimo da nam odmah hitno riješe pitku vodu, te asfaltiranje glavnih ulica“, kazao je Faruk Sejdulahović, predsjednik MZ Brezovo Polje Čaršija.
Prijedlog budžeta Brčko distrikta BiH za 2023. veći je za 42 miliona maraka od prošlogodišnjeg, ponajviše zahvaljujući rastu prihoda od indirektnih poreza. Od ukupno predloženih 281 milion maraka, čak trećina, odnosno 97 miliona, predviđena je za plate ogromnoj administraciji, dok kapitalni budžet iznosi svega 37 miliona maraka.
Eldad Mrkaljević, član Komisije za budžet Skupštine Distrikta, istakao je česte probleme kada su u pitanju imovinsk i pravni odnosi te regulacioni planovi. Međutim, kako kaže, rade na ubrzanju i uvećanju dinamike realizacije tih infrastrukturnih projekata.
„Budžet se neće usvajati u narednih 60 dana. On će biti u skupštinskoj raspravi. Sva zainteresovana lica svoje prijedloge mogu podnijeti putem Skupštine na protokol ili putem maila“, poručio je Srđan Blažić, predsjedavajući komisije za budžet Skupštine Brčko distrikta.
Bitno je istaknuti da Brčko u ukupnoj raspodjeli prihoda od indirektnih poreza na nivou države učestvuje sa 3,55%, te da je to zasebna administrativna jedinica u BiH koja ima uspostavljenu izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast, što je čini odgovornom za finansiranje svih svojih javnih institucija. Nakon višegodišnjih kašnjenja, budžet ove lokalne zajednice drugu godinu zaredom bi trebao biti usvojen na vrijeme.
federalna.ba