Bottas pobijedio u Turskoj, Verstappen vodeći u generalnom plasmanu
(Izvor: EPA-EFE/SEDAT SUNA)

Vozač Mercedesa Valtteri Bottas ostvario je danas pobjedu na trci za Veliku nagradu Turske, u šampionatu Formule 1, i tako je upisao prvu pobjedu u sezoni. Bottas je tokom cijele trke, koja je vožena u kišnim uslovima sačuvao prvo mjesto, a drugo mjesto pripalo je novom vodećem u generalnom plasmanu Maxu Verstappenu iz Red Bulla.

Treće mjesto zauzeo je Verstappenov timski kolega Sergio Perez, četvrti je završio vozač Ferrarija Charles Leclerc, a peti je kroz cilj prošao aktuelni svjetski šampion i vozač Mercedesa Lewis Hamilton, koji je startovao sa 11. mjesta zbog zamjene motora.

Bodove su osvojili i Pierre Gasly (Alpha Tauri), Lando Norris (McLaren), Carlos Sainz (Ferrari), Lance Stroll (Aston Martin) i Esteban Ocon (Alpine).

Bottas je takođe osvojio i dodatni bod za najbrži krug, a ovo mu je 10. pobjeda u karijeri.

U generalnom plasmanu šest trka prije kraja vodi Verstappen (262,5), dok Hamilton na drugom mjestu ima 256,5 bodova.

Vodeći su nakon starta trke zadržali svoje pozicije, a jedini incident desio se između Fernanda Alonsa i Gaslyja, kada je francuski vozač zakačio bolid Španca, a Alonso se zatim okrenuo na stazi.

Sa začelja Alonso je krenuo u borbu za pozicije, a prilikom jedne zakačio je Micka Schumachera (Haas), koji je zatim izletio sa staze.

Gasly i Alonso su zbog dva incidenta kažnjeni sa pet sekundi obaveznog stajanja.

Sedmostruki svjetski šampion Hamilton je do 11 kruga uspio da dođe do šeste pozicije, a nedugo zatim stigao je i do petog mjesta.

Tri kruga kasnije do 10. mjesta došao je i vozač Ferrarija Sainz, koji je krenuo sa 19. mjesta, takođe zbog zamjene motora.

Trka je vožena u kišnim uslovima, a svi vozači su započeli na gumama za promijenjive uslove.

Tokom 33. kruga Hamilton je sustigao i napao Pereza za četvrto mjesto, ali je Meksikanac uspio da se odbrani.

Četiri kruga kasnije u boks je prvi od vodećih otišao Verstappen, a u sljedećem krugu to je uradio i Bottas.

Srednje tvrde gume stavio je vozač Aston Martina Sebastijan Vetel, ali je ubrzo zbog izlijetanja sa staze morao da ih promijeni.

Od vodećih Leclerc i Hamilton odlučili su da kasnije odu u boks, vozač Ferrarija tu odluku je donio nakon što ga je u 47. krugu za prvo mjesto obišao Bottas, dok je Britanac otišao u 51. krugu i vratio se na peto mjesto.

Prema pravilima kada se trka vozi u kišnim uslovima vozači mogu da završe trku bez odlaska u boks.

Krug kasnije Perez je obišao Leclerca za treće mjesto, a trku u Turskoj završili su svi vozači.

Naredna trka vozi se za Veliku nagradu SAD, 24. oktobra.