Bliski istok ponovo na ivici eskalacije

Prilog: Jasmina Šukalić

Bliski istok ponovo je na ivici eskalacije. Tokom noći nastavljeni su američki napadi na iranske vojne ciljeve, a Teheran je odgovorio udarima na američke baze u Zaljevu i poručio da neće ostati bez odgovora na, kako navodi, kršenje primirja. Ova razmjena napada dodatno je pojačala strah da bi sukob mogao zahvatiti cijelu regiju.

Nova noć donijela je nove eksplozije. Američka vojska izvela je drugi uzastopni val udara na vojne ciljeve u Iranu u blizini Hormuškog moreuza, nakon što je Vašington ustvrdio da su iranske snage dronom pogodile trgovački brod na jednom od najprometnijih svjetskih pomorskih pravaca. Rano jutros, američka vojska saopštila je da je napala iransku vojnu infrastrukturu za nadzor, komunikacijske sisteme, lokacije protivvazdušne odbrane, te skladišta dronova nakon njihovog udara na brod. Iransko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je SAD zbog pokretanja napada:

„Ovi napadi - koji predstavljaju jasno kršenje člana 2. Povelje Ujedinjenih nacija, kao i eksplicitno kršenje klauzule 1. Memoranduma o razumijevanju od 18. juna o okončanju nametnutog rata - pokazuju da američki režim pridaje najmanju vrijednost ili kredibilitet svojim obavezama i da je kršenje ugovora dio same prirode ovog režima. Podsjećamo na odgovornosti Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija i generalnog sekretara UN-a u pogledu međunarodnog mira i sigurnosti, te naglašavamo da Islamska Republika Iran ostaje odlučna da brani nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet od američke vojne agresije, u skladu sa članom 51. Povelje UN-a.“

Napadnuti brod, koji je plovio pod panamskom zastavom, prevozio je sirovu naftu za Katar, ključnog posrednika u pregovorima Irana i Sjedinjenih Država. Američka vojska saopštila je kako je Iran imao priliku da poštuje sporazum o prekidu vatre, ali je odlučio da to ne učini kada su njegove snage napale ovaj tanker. Iranska Revolucionarna garda pokrenula je napade dronovima i raketama, ciljajući Bahrein i Kuvajt kao odgovor na američke zračne udare i zaprijetila da bi moglo doći do potpunog prekida pregovora o okončanju rata ako Vašington nastavi s napadima. Sirene za uzbunu oglasile su se na više lokacija. Donald Tramp (Trump), predsjednik SAD-a, poručio je da će nastaviti djelovati kako bi zaštitili američke snage i slobodu plovidbe: 

„Ne sviđa mi se što su jučer izveli napade. Zapravo, četiri. Oborili smo tri. Na brod. Ne saveznički brod, ali na veoma skup brod. Samo je malo oštećen. Vidjet ćete hoće li snositi posljedice za svoje radnje. Ne bi trebali to raditi. Malo su drugačiji. Zato, razmislite o tome, 47 godina nijedan predsjednik nije uradio ono što mi radimo."

Iako nije bilo direktne razmjene vatre između Izraela i Irana, izraelski zvaničnici poručuju da nastavljaju vojne operacije protiv Hezbolaha u južnom Libanu i da neće odustati od svojih sigurnosnih ciljeva. Analitičari upozoravaju da bi svako dalje pogoršanje odnosa Vašingtona i Teherana moglo brzo ponovo uvući Izrael u direktniji sukob. Zbog novih napada pojačane su mjere sigurnosti u državama Perzijskog zaljeva. U međuvremenu, iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči (Abbas Araghchi) sastao se s iračkim kolegom Fuadom Husejnom (Hussein) u Bagdadu. Irački ministar vanjskih poslova naglasio je važnost otvaranja Hormuškog moreuza i ukidanja pomorske blokade:

„Rat u regiji još traje u drugom obliku, a na rubovima Hormuškog moreuza vode se oružani sukobi. Završetak rata u regiji je prioritet za sve nas. Sigurnost regije mora biti odgovornost njenih građana. Regija se može zaštititi na nekoliko načina pa pozivamo na održavanje sastanka zaljevskih država, Iraka i Irana.“

Dok diplomate pokušavaju spriječiti novo širenje sukoba, situacija na terenu ostaje krajnje neizvjesna. Novi napadi pokazali su da je dovoljno samo nekoliko sati da razmjena prijetnji preraste u nove vojne udare. Upravo zato međunarodna zajednica upozorava da bi naredni potezi Vašingtona i Teherana mogli odrediti hoće li Bliski istok krenuti ka smirivanju ili novoj, mnogo široj eskalaciji.

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.