BiH golovima Krunića vodi protiv Islanda na poluvremenu sa 2:0

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine vodi protiv Islanda sa 2:0 nakon prvog poluvremena utakmice 1. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024.. Strijelac oba gola na stadionu Bilino polje, pred oko 10.000 gledalaca bio je Rade Krunić.

Selektor Faruk Hadžibegić, koji je povratnik na klupu bh. tima, u večerašnjem debiju od prve minute nije mogao računati na kapitena Edina Džeku pa je kao partner u napadu Ermedinu Demiroviću počeo Smail Prevljak, a kapitensku traku nosi golman Ibrahim Šehić. Zbog povrede je iz konkurencije za večerašnji meč otpao Sead Kolašinac, a na među prijavljenim igračima nije ni Miroslav Stevanović.

Susret je počeo agresivno i otvoreno s obje strane. Islanđani su u 4. minuti preko kapitena Johanna Gudmudssona izveli slobodan udarac sa oko 30-ak metara. Loptu je glavom na 10-ak metara od gola zahvatio Victor Palsson, ali je Šehić lako odbranio njegov šut.

Prvu priliku za bh. tim imao je Jusuf Gazibegović, koji je šutirao iskosa sa lijeve strane, ali je golman Runar Runarsson odbranio njegov prizeman šut. Runarsson je i minutu kasnije istrčao na oko 13 metara te padom u noge otklonio opasnost ispred Demirovića.

Demirović je u 10. minuti, nakon ubacivanja sa desne strane Amira Hadžiahmetovića, sa oko osam metara šutirao glavom, a Runarsson odbranio njegov šut. Mrežu gostiju, nakon majstorije sa desne strane Amara Dedića u 14. minuti, koji je bio lijepo ušao u 16-erac te uposlio Prevljaka, načeo je Krunić. Prethodno je šut iz okreta Prevljaka neko iz odbrane gostiju blokirao, ali je lopta došla do Krunića, koji je sa oko šest metara pogodio za vodstvo bh. tima.

U 19. minuti bilježimo i pokušaj iz voleja sa oko 10-ak metara iskosa sa desne strane Demirovića, ali je lopta otišla pored gola.

Dedić je u 31. minuti nabacio u 16-erac te na oko 15 metara od gola pronašao Hrvoja Miličevića, koji je šutirao glavom pod prečku pa je Runarsson ponovo bio prisiljen intervenirati te skrenuti loptu u korner. Priliku za goste imao je i Alfred Finnbogason u 35. minuti, ali je Miličević klizećim startom na petercu skrenuo loptu do Šehića.

U 40. minuti ponovo je po desnoj strani prošao Dedić te uposlio Prevljaka, čiji je šut bio blokiran, a odbijenu loptu sa desetak metara ponovo je u mrežu pospremio Krunić.

Gazibegović je u 44. minuti sa oko 25 metara sa lijeve strane izvrsno šutirao, a golman Runarsson ponovo loptu ispod prečke izbio u korner.

BiH: Šehić- Ahmedhodžić, Miličević, Saničanin- Dedić, Hadžiahmetović, Tahirović, Krunić, Gazibegović- Prevljak, Demirović.

ISLAND: Runarsson- Olafsson, Gretarsson, H. Magnusson, Palsson- Thorsteinsson, Haraldsson, Traustason, Sigurdsson- J. Gudmundsson, Finnbogason.

Glavni sudija: Donatas Rumšas. Pomoćnici: Aleksandr Radius i Dovydas Sužiedelis. Četvrti sudija: Robertas Valikonis (svi Litvanija). Video asistenti: Paolo Valeri i Daniele Doveri (oba Italija). Delegat UEFA: Scott Struthers (Škotska).